Десмургия

Десмургия — вчення про пов’язках, їх правильному накладення і застосування.

Пов’язка — засіб тривалого лікувального впливу на рану, органи тіла з використанням різних матеріалів і речовин, а також утримання цих речовин на тілі хворого. Призначення пов’язки — захист ран, патологічно змінених та пошкоджених тканин від впливу зовнішнього середовища. Розрізняють м’які і тверді нерухомі (фіксують) пов’язки.

Нерухомі пов’язки — иммобилизирующие і коригуючі — і пов’язки з витягом використовують в основному для лікування хворих з ушкодженнями і захворюваннями опорно-рухової системи. Сюди належать гіпсові пов’язки, шини та апарати.

М’які пов’язки складаються з перев’язувального матеріалу, що накладається безпосередньо на рану, і із засобів його фіксації. Розрізняють просту м’яку (захисну і лікарську), що давить (гемостатичну) та оклюзійну пов’язку, накладываемую при проникаючих пораненнях грудей.

Для фіксації перев’язувального матеріалу використовують марлевий, трикотажний трубчастий бинти, сітчасто-трубчастий медичний бинт ретилакс, косинки з бавовняних тканин, клеол, колодій, лейкопластир. Бинт має головку (скручений частина) і вільну частину (початок).

Правила накладання бинтової пов’язки наступні.

 • Хворий повинен перебувати в зручному положенні з максимально розслабленими м’язами. Доступ до бинтуемой частини тіла повинен бути вільним. Бинтуемая частина тіла повинна займати положення, в якому вона знаходитиметься після бинтування, а в процесі накладання пов’язки — залишатися нерухомою.
 • Накладає пов’язку стає обличчям до хворого, щоб за виразом його обличчя бачити, не заподіюється йому біль.
 • Пов’язку накладають від периферії кінцівки у напрямку до тулуба при рівномірному натягу бинта. Напрямок турів — зліва направо по відношенню до бинтующему (крім пов’язки на ліве око, пов’язки Дезо на праву руку і ін). Правою рукою розгортають головку бинта, лівою — утримують пов’язку і розправляють ходи бинта. Бинт повинен котитися по бинтуемой частини тіла без попереднього відмотування, кожен його оборот повинен прикривати попередній на одну-дві третини ширини. Кінцеву частину бинта фіксують до пов’язці шпилькою, лейкопластиром, або розірваний по довжині кінець бинта зав’язують навколо забинтованою частини тіла з фіксацією на здоровій стороні.
 • Готова пов’язка повинна міцно фіксувати перев’язувальний матеріал, досить добре закривати уражену частину тіла, бути зручною для хворого, легкою і красивою.

  Основні варіанти бинтовых пов’язок

  Циркулярна (кругова) пов’язка є початком будь-якої м’якої бинтової пов’язки і самостійно застосовується для закриття невеликих ран в області чола, шиї, зап’ястя, гомілковостопного суглоба і т. д. При цій пов’язці кожен наступний тур повністю покриває попередній. Перший тур накладають кілька косо і більш туго, ніж наступні, залишаючи неприкритим кінець бинта, який відгинають на 2-й тур і закріплюють наступним круговим ходом бинта. Недоліком пов’язки є її здатність обертатися і при цьому зміщувати перев’язувальний матеріал.

  Спіральна пов’язка застосовується для закриття великих ран на тулубі та кінцівках (рис. 46). Починають її із циркулярної пов’язки вище або нижче ушкодження, а потім ходи бинта йдуть у косому (спіральному) напрямі, на дві третини прикриваючи попередній хід. Просту спіральну пов’язку накладають на циліндричні ділянки тіла (грудну клітку, плече, стегно), спіральну пов’язку з перегинами — на ділянки тіла конусоподібної форми (гомілка, передпліччя). Перегин роблять наступним чином. Ведуть бинт дещо косо, ніж попередній спіральний тур; великим пальцем лівої руки притримують його нижній край, розкочують трохи головку бинта і перегинають його по напрямку до себе так, що верхній край бинта стає нижнім, і навпаки; потім знову переходять до спіральної пов’язки. При цьому перегини слід робити по одній лінії і в стороні від зони ушкодження. Пов’язка дуже проста і накладається швидко, але легко може сповзати під час ходьби або рухів. Для більшої міцності кінцеві тури бинта фіксують до шкіри клеолом

  Повзуча пов’язка є попереднім етапом перед накладенням спіральної або інший пов’язки. Її застосовують для фіксації великого по протягу перев’язувального матеріалу (зазвичай на кінцівках). При її накладанні немає необхідності в помічнику. Починають із циркулярної пов’язки в області променево або гомілковостопного суглоба, потім тур йде гвинтоподібно так, що кожен оберт бинта не стикається з попереднім. При цьому між окремими турами бинта залишається вільний простір, приблизно рівну ширині бинта.

  Хрестоподібна, або 8-образна, пов’язка дуже зручна для бинтування частин тіла з неправильною поверхнею (наприклад, задня поверхня шиї, потилична область, верхні відділи грудної клітки, промежина — рис. 48 г; див. рис. 46 г, е). Починають її із циркулярної пов’язки, потім слідують перехрещуються тури, які чергують з циркулярними, розташованими дистальніше або проксимальніше перших циркулярних турів.

  На потиличну область і задню поверхню шиї хрестоподібну пов’язку накладають наступним чином. Коловими ходами бинт зміцнюють навколо голови, потім вище лівого вуха і позаду його спускають вниз на праву бічну поверхню шиї, обходять шию спереду і піднімають по задній її поверхні вгору, до правого вуха. Обійшовши голову спереду, бинт проходить над лівим вухом і йде навскіс вниз, повторюючи попередні ходи. Закріплюють пов’язку навколо голови.

  При накладенні пов’язки на грудну клітку бинт описує вісімку навколо плечових суглобів, а перехрещуються тури розташовуються, в залежності від локалізації ушкодження, на передній або задній поверхні грудної клітки.

  Колосовидная пов’язка є різновидом 8-образної і відрізняється від неї тим, що ходи бинта в місці перехрещення прикривають попередні не повністю, а перехрещуючись по одній лінії, лягають вище чи нижче їх. При цьому місце перехрещення нагадує колос. Правильно накладена пов’язка красива і не сповзає при рухах кінцівки. Таку пов’язку накладають на область тазостегнового і плечового суглобів, плечового пояса і в інших важкодоступних областях, де внаслідок неправильної форми поверхні утримати перев’язувальний матеріал іншими способами неможливо (див. рис. 46, д).

  «Черепашача» пов’язка накладається на область ліктьового і колінного суглобів. Існує два рівноправних її варіанти — расходящаяся і сходиться пов’язки. Розходиться пов’язку в області колінного суглоба починають з циркулярних турів безпосередньо через область суглоба, потім йдуть такі ходи вище і нижче попереднього. Ходи перехрещуються в підколінній ямці, а по передній поверхні суглоба, розходячись у обидві сторони від першого туру, вони все більш закривають область суглоба. Закріплюють пов’язку навколо стегна.

  Сходиться пов’язка починається з циркулярних турів вище і нижче суглоба, які перехрещуються в підколінній ямці. Наступні тури все більш наближаються один до одного і до найбільш опуклій частині суглоба, поки не буде закрита вся область.

  Повернуту пов’язку накладають на голову, стопу або кисть, на куксу після ампутації кінцівок. Пов’язку починають з циркулярних ходів на кінцівки. Потім на передній поверхні кукси роблять перегин, і вертикальний тур бинта через торцеву частину кукси йде на задню поверхню. Кожен повертається тур додатково фіксують за допомогою циркулярного туру. Вертикальні ходи бинта послідовно зміщуються до зовнішньому і внутрішньому краях кукси. Додаткова фіксація цих ходів досягається спіральної пов’язкою.

  Безбинтовые пов’язки

  Косыночные пов’язки (мал. 49) роблять за допомогою косинки — трикутного шматка тканини або хустки, складеного кутом. Довга її сторона називається основою, кут проти заснування — верхівкою, два інші — кінцями. З 1 м2 тканини, розрізаного по діагоналі, підлозі чають дві великі косинки, а з розрізаного на обох діагоналях — чотири малі. Косинка зручна при наданні першої допомоги. Найбільш часто її застосовують для підвішування руки при переломі кісток передпліччя або вбитому переломі плеча.

  Косыночные пов’язки на промежину дозволяють зручно фіксувати перев’язувальний матеріал, накладений на рану, оскільки бинтування в цій частині тіла складно, як і утримання пов’язки (тут вона ненадійна).

  Пращевидные пов’язки використовують при ранах в області носа, підборіддя, тім’яної і потиличної областей. Її готують або смужки тканини або широкого бинта, розрізаючи їх таким чином, щоб з обох кінців пов’язка була розсічена, а в центрі залишався ділянку для накладання на рану (рис. 50).

  Т-подібну пов’язку використовують для фіксації стерильного матеріалу при наявності рани в області промежини, крижів, куприка. Смужку полотна або широкий бинт розсікають, як для накладення пращевідной пов’язки. Середню частину пов’язки укладають на промежину, а кінці фіксують до спеціального поясу з бинта.

  Трубчасті бинти. Сітчастий бинт ретилакс за рахунок своєї еластичності щільно утримує перев’язки на ранах, що локалізуються в різних областях тіла. Трубчасті бинти випускають у вигляді панчохи різного діаметру, вони скатаны в рулони. Для фіксації перев’язувального матеріалу еластичний бинт надягають в один шар: на пальці — №1 і 2; на кінцівки — №3 і 4; на голову — №5 і 6, на тулубі — №5 і 6 (рис. 51).

  Перев’язувальний матеріал на рані можна фіксувати за допомогою клейових пов’язок: смужками лейкопластырной стрічки або шляхом приклеювання до шкіри з допомогою клею (клеола, БФ-6). Краї шкіри навколо рани намазують клеєм і приклеюють шматок марлі, прикриваючи перев’язувальний матеріал по всій ширині, відступивши від країв накладеного матеріалу на кілька сантиметрів. Смужки пластиру перекидають на рану через накладену на неї стерильну серветку і приклеюють пов’язку до шкіри.

  Типи бинтовых пов’язок на окремі області і частини тіла

  Циркулярну пов’язку на голову накладають при невеликих ушкодженнях в ділянці лоба, скроневої і потиличної областей. Повернуту пов’язку на голову застосовують при великих пошкодженнях її волосистої частини. Особливістю її є те, що спочатку накладають всі повертаються тури, які потім фіксують звичайної циркулярною пов’язкою.

  Очіпок — одна з найбільш простих і зручних пов’язок на голову. Розпочинають з накладення одиночного шматка бинта (зав’язки) розміром близько 1 м: середину зав’язки кладуть на область потилиці, а кінці спускають вертикально вниз попереду вушних раковин. Зав’язку сам хворий утримує в натягнутому, злегка расходящемся положенні. Роблять перший циркулярний хід навколо голови, потім, дійшовши до зав’язки, обертають бинт навколо неї і ведуть кілька косо через потилицю. На іншій стороні бинт перекидають навколо іншої зав’язки і ведуть кілька косо по лобово-тім’яної області, частково прикриваючи попередній хід бинта. Наступні тури накладають аналогічно, все більше просуваючись вгору до тім’яної області, поки не прикриють всю голову. Кінцевий тур бинта проводять циркулярно навколо голови або прикріплюють до вертикальної зав’язці. Кінці зав’язки фіксують під підборіддям.

  Шапочка Гіппократа накладається за допомогою двоголового бинта або двох окремих бинтів. Одним бинтом весь час роблять циркулярні обороти через лоб і потилицю, зміцнюючи ходи другого бинта, прикривають склепіння черепа від середньої лінії вправо і вліво. Кінці бинта зв’язують в потиличній області.

  Пов’язка на праве око накладається типово. Круговим горизонтальним ходом через лоб закріплюють бинт, потім ззаду спускають його вниз на потилицю, ведуть під правим вухом по бічній поверхні шиї, через щоку і вгору, закриваючи їм хворе око. Косий хід закріплюють круговим. Далі йде чергування косих висхідних і циркулярних турів.

  Пов’язка на ліве око накладається атипово. Початок бинта знаходиться в правій руці, а його головка — у лівій. Подальші етапи бинтування проводять так само, як і в попередньому випадку, але в зворотному напрямку.

  Пов’язка на обидва ока починається типово, з пов’язки на праве око. Потім циркулярний тур бинта ведуть атипово з правої скроневої області зверху вниз на ліве око, після чого роблять закріплює циркулярний тур, потім — послідовне чергування турів, закривають правий і лівий очі.

  Для закриття задньої поверхні шиї і потиличної області застосовують 8-подібну пов’язку. Циркулярну пов’язку на шию в чистому вигляді накладають рідко. Частіше комбінують її з 8-подібною пов’язкою на лоб або з хрестоподібної — на задневерхние відділи грудної клітини.

  Пов’язки на грудну клітку і плечовий пояс

  Пов’язки на молочну залозу. Ходи бинта при накладанні пов’язки на праву молочну залозу йдуть зліва направо, на ліву — справа наліво. Фіксуючий тур проводять навколо грудної клітки під молочною залозою і, дійшовши до неї, охоплюють нижню і внутрішню її частині, ведуть бинт на протилежне надпліччя і по спині — до пахвовій западині, охоплюючи нижню і зовнішню частини залози, знову фіксують тур і повторюють ходи бинта, закриваючи молочну залозу.

  Пов’язка Дезо — одна з найскладніших. Застосовується при переломах ключиці та інших кісток плечового пояса і полягає в прибинтовывании руки до тулуба. Рука повинна бути зігнута під прямим кутом і притиснута до тулуба. Перший тур — циркулярний хід бинта від здорової сторони до хворої; другий тур — з здоровою пахвовій області по передній поверхні грудної клітки косо вгору на протилежну надключичну область, звідси — вертикально вниз по задній поверхні плеча до перехрещення з передпліччям. Третій тур — бинт ведуть через уражене передпліччя в пахвову западину на здоровій стороні. Четвертий тур — з здоровою пахвової западини косо по спині бинт йде на хворий плечовий пояс і спускається вниз по хворому плечу, огинає лікоть спереду назад і йде косо вгору по спині в здорову пахвову западину. Далі слід повторне чергування всіх чотирьох турів бинта.

  Пов’язку Вельпо накладають при переломах ключиці і після вправлення вивихів плеча. При цій пов’язці прибинтовують до тулуба руку з покладеної на здорове плече пензлем. Бинтування починають з

  сторони пошкодження. Перший тур від середини спини йде горизонтально, охоплюючи груди і руку, в пахвову западину на здоровій стороні, потім другий тур переходить по спині косо вгору на хворий плечовий пояс і, огинаючи його, спускається вертикально вниз (третій тур), підхоплює лікоть знизу і направляється в пахвову западину на здоровій стороні. Надалі всі три ходи повторюються, причому горизонтальні ходи лягають нижче попередніх, вертикальні — досередини від попередніх.

  Пов’язка на область живота і тазу

  Застосовувана для бинтування живота спеціальна пов’язка зазвичай легко сповзає, тому доцільно доповнювати її колосоподібні пов’язкою на верхню третину стегна.

  Пов’язка на таз являє собою різні варіанти колосоподібні пов’язки. Спочатку накладають фіксують циркулярні тури навколо живота вище пупка. Потім з боковій поверхні живота бинт робить спадний тур на внутрішню поверхню стегна, огинає його ззаду і піднімається з латеральної поверхні стегна вперед на живіт. Наступний тур повторює попередній, але розташовується нижче. Пов’язка фіксується циркулярним туром навколо живота.

  В залежності від області перехреста цю пов’язку накладають на пахову область, верхню третину стегна, промежини, сідничний область або з обох сторін.

  Пов’язки на верхню та нижню кінцівки

  Спіральна пов’язка на палець. Круговим ходом пов’язку фіксують на зап’ясті, бинт спускають косо через тильну поверхню кисті до кінця пальця, накладають спіральну пов’язку на палець до основи, через тильну поверхню кисті повертають бинт на зап’ястку і закріплюють круговим ходом. Якщо необхідна пов’язка на всі пальці (за типом рукавички), повторюють ходи бинта.

  При масових ураженнях як перев’язувального засобу використовують індивідуальний перев’язувальний пакет. Пакет складається з двох ватно-марлевих подушечок розміром 15×15 см і бинта шириною 9 див. Одна із подушечок укріплена на бинте нерухомо, а інша може зміщуватися. Перев’язувальний матеріал упакований у вощений папір і герметичний прогумований пакет, який можна використовувати для накладання оклюзійної пов’язки при проникаючих пораненнях грудей.

  При користуванні перев’язочним пакетом прогумовану оболонку розривають по надрізу, розкривають пакет, виймають булавку і, розірвавши паперову оболонку, — бинт з ватно-марлевими подушечками. Головку бинта беруть у праву руку і розгортають пов’язку, не торкаючись поверхні подушечок. Рухому подушечку змішають на необхідну довжину, накладають на рану (або по одній подушечці — на вхідний і вихідний отвори рани) і закріплюють круговими ходами бинта. Кінець бинта фіксують шпилькою.