Електроопіки

Під дією електричного струму напругою понад 24 В можливий розвиток опіків. Уражаюча дія струму на тканини обумовлено його безпосереднім проходженням через тіло або дією утворюється при цьому тепла.

Теплова дія струму, згідно із законом Джоуля, залежить від величини струму, опору тканин і часу контакту з провідником. Найбільш важкі ураження виникають у місці входу і виходу струму. Ураження тканин залежить від опору електричному струму, при цьому найбільшому пошкодження піддаються м’язи, кровоносні судини, що володіють високою провідністю. Тканини, що містять більше води, володіють меншим опором і краще проводять електричний струм. Так, опір м’язів становить 1500 Ом/см2, шкіри — 50 000-700 000 Ом/см2, кістки 800 000 Ом/см2, опір сухої мозолястою шкіри досягає 1 000 000 Ом/см2.

Електрохімічна дія струму проявляється в зміні концентрації іонів і поляризації в електричному полі заряджених молекул. При дії струму внутрішньоклітинні білки перетворюються на гель з утворенням коагуляційного некрозу. Агрегація тромбоцитів і лейкоцитів викликає тромбоз дрібних кровоносних судин з розладом кровообігу і розвитком вторинного некрозу.

Загальна біологічна дія струму характеризується порушенням провідності серцевого м’яза внаслідок електрохімічних змін, особливо поляризації клітинних мембран і нервових волокон, і супроводжується судорожним скороченням мускулатури. У важких випадках спільна дія високовольтного струму проявляється електрошоком з втратою свідомості, зупинкою дихання, фібриляцією шлуночків серця. Особливість загальної дії струму полягає в тому, що зупинка серця може настати не тільки в момент травми або відразу після неї, а через кілька годин або днів. Причиною миттєвої смерті при електротравми є зупинка дихання або фібриляція шлуночків. Особливість електричних опіків — їх повна безболісність внаслідок загибелі нервових закінчень. Сухий некроз відрізняється повільним (порівняно з термічними опіками) відторгненням некротичних тканин.

Інша відмітна особливість електроопіків — прогресуючий некроз, тобто його поширення на глибше розташовані тканини внаслідок тромбозу кровоносних судин. При електричному опіку поразка поширюється не тільки на всю товщу шкіри, але й на м’язи, кістки. При тромбозі великих судин можливий розвиток гангрени.

При гістологічному дослідженні шкіри визначаються скручування базальних шарів шкіри, утворення порожнин («медових сот»), гомогенізація сполучної тканини, зміни м’язів, нервів. Характерне утворення вогнищ некрозу під неушкодженими шарами епідермісу. На відміну від термічних опіків ураження шкіри при электроожоге не буває суцільним.

При зіткненні з металевим електродом спостерігають імпрегнування тканин дрібними частинками металу — металізацію. При металізації міддю тканини набувають жовто-коричневе забарвлення, при металізації залізом — сіруватий колір. Ураження м’язів супроводжується їх відшарування, крововиливами, туннелизацией і некрозом на шляху проходження струму.

В кістках внаслідок електролізу з утворенням пари або газу, розчинення солей фосфору і кальцію утворюється так званий перли, який представляє собою сплавлені мінеральні гранули.

Дія полум’я при електричному розряді (вольтова дуга) призводить до розвитку і поверхневих опіків, займають велику площу.

Під впливом електричного струму високої напруги можливі опіки в місцях входу і виходу струму. Ці опіки завжди глибокі – III б-IV ступеня, причому тканини, розташовані під шкірою, гинуть на більш широкому протягом, ніж шкіра. Некрозу піддаються всі тканини по ходу розповсюдження струму і великі судини з утворенням в них некрозу, тромбів. У зв’язку з цим тяжкість стану потерпілого визначається не поширеністю некрозу шкіри, який обмежений діаметром 2-3 см, а пошкодженням глубжележащих тканин по ходу струму. При ураженні великих судин можуть розвинутися некроз тканин, гангрена органу, наприклад кінцівки.

У місцях входу і виходу струму утворюються «знаки струму» — опікові рани. Вони бувають різної форми: округлі, овальні, частіше діаметром 2-3 см, з втягнення в центрі. «Знаки струму» являють собою струпы сірого або темно-коричневого кольору з втягнення в центрі і вираженим набряком навколишніх тканин, при ураженні блискавкою утворюються темно-бурі смуги деревовидної форми. Шкірна чутливість знижена.

При наданні першої допомоги ураженому електричним струмом необхідно в першу чергу звільнити його від струмопровідного провідника і провести реанімаційні заходи, якщо в цьому є необхідність (див. главу 4), накласти пов’язки на місця электроожога. При цьому слід пам’ятати, що дотик до тіла потерпілого може призвести до ураження струмом, тому звільнити його від дії струму можна, повернувши вимикач, рубильник, запобіжні пробки або перерубив електричний дріт сокирою або лопатою з дерев’яною ручкою. Потім, відкинувши провід палицею, дошкою, потрібно відтягнути потерпілого, взявши його за край одягу.

Після відновлення серцевої діяльності і дихання на ділянки опіків шкіри накладають сухі асептичні пов’язки. Всіх потерпілих від впливу електричного струму терміново направляють у стаціонар.

Загальне лікування електричних опіків таке ж, як і термічних. При розвитку анурії застосовують гемодіаліз. На відміну від термічних опіків відторгнення некротичних тканин буває тривалим. Хірургічну обробку — некректомія — внаслідок глибокого ураження тканин проводять у кілька етапів. При ураженні кісток виконують ранню остеонекрэктомию, при обвуглюванні кінцівки — ампутацію. Рання ампутація попереджає розвиток таких ускладнень, як кровотеча, ниркова недостатність, сепсис. Пластичні операції виконують в пізні терміни.