Епіфіз (шишкоподібне тіло)

Розвиток. У зародка людини епіфіз закладається на 5-6-му тижні внутрішньоутробного періоду у вигляді випинання проміжного мозку.

Будова. Зовні епіфіз оточений тонкою сполучнотканинною капсулою, від якої всередину залози відходять розгалужуються перегородки, що утворять її строму і розділяють паренхіму на часточки. В паренхімі органу розрізняються клітини двох типів:

А) секретообразующие пинеалоциты розташовуються в центральній частині часточок. Це відносно великі клітини відходять від їх тіла довгими відростками, які булавовидно розширюючись, направляються до капілярах і контактують з ними. Серед пинеалоцитов розрізняють:

  • світлі пинеалоциты, що характеризуються світлою гомогенною цитоплазмою;
  • темні пинеалоциты, меншого розміру з ацидофільними (а іноді базофильными) включеннями в цитоплазмі.

Обидві названі форми не є самостійними різновидами, а являють собою клітини, які знаходяться в різних функціональних станах, або піддаються віковим змінам.

Б) гліальні клітини переважають на периферії часточок. Їх цитоплазма мізерна, ядра ущільнені, а відростки направляються до междольковым соединительнотканным перегородок, утворюючи свого роду крайову облямівку часточки.

Функції епіфіза:

1) бере участь у регуляції процесів, що протікають в організмі ритмічно, циклічно (наприклад оваріально-менструального циклу) або закономірно змінюються протягом доби (зміна дня і ночі);

2) уповільнює розвиток статевої системи;

3) виробляє серотонін, який перетворюється в мелатонін. Цей нейроамин, мабуть, послаблює або пригнічує секрецію гонадоліберину гіпоталамусом і гонадотропінів передньої частки гіпофіза;

4) продукує ряд білкових гормонів і в їх числі:

  • антигонадотропин, послаблює секрецію лютропина передньої частки гіпофіза.
  • гормон, що підвищує рівень калію в крові;

5) секретує близько 40 регуляторних пептидів (тироли6ерин, люлиберин та ін)

Іннервація. Симпатичні нервові волокна.