Гідраденіт

Гідраденіт (hidradenitis) — гнійне запалення апокринных потових залоз.

Етіологія та патогенез

Гідраденіт викликає в основному золотистий стафілокок проникає через вивідна протока потової залози. Сприяючими моментами до розвитку захворювання служать недотримання особистої гігієни, підвищена пітливість, забруднення шкіри, захворювання шкіри (дерматит, екзема).

У потової залози розвивається запальна інфільтрація тканин з наступним гнійним розплавленням.

Клінічні прояви та діагностика

При обстеженні хворих відзначається болюча припухлість — частіше в пахвовій, рідше в паховій або періанальної областях (місцях розташування апокринных потових залоз). З анамнезу вдається з’ясувати наявність певних моментів: підвищеної пітливості, недотримання правил гігієни, застосування депіляторів, гоління волосся в пахвових западинах.

Захворювання починається гостро з появи невеликої хворобливого вузлика, який збільшується в діаметрі до 1-2 см і різко виступає над поверхнею навколишньої шкіри.

При огляді відзначають припухлість багряно-червоного кольору. При залученні в процес декількох потових залоз вузли зливаються в щільний інфільтрат, який може займати всю пахвову западину. Поодинокі вузли розташовуються поверхнево, спаяні з шкірою. Через 10-15 днів у центрі припухлості з’являється розм’якшення, визначається флюктуація, з вскрывшегося інфільтрату починає виділятися сливкообразный гній. Після відходження гною відбувається загоєння з формуванням рубця. Захворювання може рецидивувати.

При залученні в процес навколишнього підшкірної жирової клітковини може розвинутися флегмона, при залученні лімфатичних вузлів — лімфаденіт.

На відміну від фурункула виступаючий інфільтрат не має фолікулярної пустули і некротичного центру. Для пахвового лімфаденіту характерні глибоке розташування інфільтрату, збільшених лімфатичних вузлів, відсутність спаяності пухлиноподібного освіти з шкірою.

Лікування

Для лікування гидраденита використовують антибіотики, сульфаніламіди тривалої дії. Проводять імунізацію стафілококових анатоксином. В пахвовій западині збривають волосся, шкіру протирають спиртом, змазують 3% розчином діамантового зеленого. Застосовують фізіотерапію — струми УВЧ, УФ-опромінення.

При абсцедуванням гидраденита вдаються до хірургічного лікування, розкриття абсцесу, видалення гною. При тривалому безуспешном лікуванні гидраденита і загрози розвитку сепсису січуть всю жирову клітковину в пахвовій западині, як при карбункулі.