Гіпофіз (Hypophysis cerebri)

Розвиток. Закладка гіпофіза відбувається у зародка людини на 4-5-му тижні ембріогенезу з двох зачатків:

 • епітеліального (розвивається передня і середня частки);
 • нейрального (розвивається задня частка).

Будова.

Гіпофіз складається з трьох часток:

Передня частка гіпофіза.

Ця частка утворена розгалуженими епітеліальними тяжами – трабекул, що формують густу мережу. Проміжки між трабекул заповнені пухкою сполучною тканиною і кровоносними капілярами, що обплітають трабекули. Кожна трабекула утворена залозистими клітинами (аденоцитами) декількох видів:

 • Хромофобние эндокриноциты (близько 60%) – займають середину трабекули, мають нечіткі межі, їх цитоплазма слабо сприймає барвники і не містить секреторних гранул. Група хромофобов є збірною і включає аденоциты різного ступеня диференціювання та різного фізіологічного значення.
 • Функція: гормонів не виробляють. Вважають, що вони є камбиальными елементами, з яких розвиваються хромофильные клітини.

 • Хромофильные эндокриноциты (близько 40%) розташовуються по периферії трабекул, містять у своїй цитоплазмі виразні секреторні гранули, які інтенсивно сприймають барвники. В залежності від того, які сприймають барвники ці гранули, всі хромофильные эндокриноциты поділяються на:
 • А. базофільні эндокриноциты (4-10%) – отримали таку назву тому, що їх гранули забарвлюються основними барвниками (синій колір). Серед них розрізняють два різновиди:

  — гонадотропоциты, або гонадотропні эндокриноциты.

  Функція: виробляють гонадотропні гормони:

  а) Фолікулостимулюючий гормон стимулює ріст і дозрівання фолікулів у яєчнику.

  б) Лютеїнізуючий гормон сприяє овуляції і розвитку на місці овулированного фолікула жовтого тіла.

  — тиротропоциты, що виробляють тиротропный гормон, що діє на щитовидну залозу.

  Б. ацидофільні эндокриноциты (30-35%); їх великі білкові гранули сприймають кислі барвники (забарвлюються в червоний колір). Ці клітини теж представлені двома різновидами:

  —соматотропоциты, виробляють гормон росту, або соматотропін.

  -маммотропоциты, або пролактиноциты, що продукують лактотропный гормон, або пролактин. Основне значення лактотропного гормону (пролактину) полягає в активації біосинтезу молока в молочній залозі. Продукція цього гормону посилюється у породіль після пологів, під час лактації та вигодовування новонародженого. Крім того, пролактин подовжує функціонування жовтого тіла в яєчнику.

  Ст. Ще одна група хромофильных клітин – кортикотропоциты. Вони розташовуються переважно в центральній зоні передньої частки. Ці клітини не належать ні до ацидофилам, ні до базофилам, а становлять особливу самостійну групу аденоцитов, що продукують адренокортикотропный гормон (АКТГ), який впливає на кору надниркових залоз.

  Середня частка гіпофіза.

  Представлена вузькою смужкою епітелію. Аденоциты середньої частки здатні виробляти білковий або слизовий секрет, який, накопичуючись між сусідніми клітинами, що призводить до формування в середній частці фолликулоподобных кіст.

  Функція: виробляє меланоцитостимулирующий гормон (регулює пігментний обмін) і липотропин – гормон, який посилює метаболізм ліпідів.

  Задня частка гіпофіза або нейрогіпофіз

  – відокремлена від середньої тонким прошарком сполучної тканини і утворена в основному клітинами эпендимы. Вони мають отростчатую або веретеновидную форму і називаються пцтуицитами. Їх численні тонкі відростки закінчуються в адвентиції судин або на базальній мембрані капілярів.

  Функція: Задня частка гіпофіза власних гормонів не виробляє, вона лише накопичує антидіуретичний гормон (вазопресин) і окситоцин, що виробляються нейросекреторными клітинами переднього гіпоталамуса. Їх аксони збираються в гіпоталамо-нейрогипофизарные пучки, які входять в задню частку гіпофіза, де закінчуються великими терминалями (званими тільцями Херрінга, або накопичувальними тельцями), контактуючими з капілярами.