Гнійний медіастиніт

Гнійний медіастиніт — гнійне запалення пухкої сполучної клітковини середостіння.

Етіологія та патогенез

Збудники захворювання — частіше стафілококи, ентеробактерії, рідше стрептокок, пневмокок, а також змішана гнійна і гнильна флора, в окремих випадках — анаероби. Медіастиніт в абсолютній більшості випадків (крім проникаючих поранень грудей) — захворювання вторинне і є ускладненням перфорації стравоходу і трахеї, гострих гнійних процесів у порожнині рота і зіві, флегмони шиї, пневмоній, гнійних процесів в легенях і плеврі та ін.

Інфекція може поширюватися в середостіння, якщо не рахувати випадків проникаючих поранень, лімфогенним і гематогенним шляхами. Крім того, нагноювальні процеси можуть переходити в середостіння і виникати безпосередньо при ушкодженнях стравоходу сторонніми тілами, інструментами, виразці його стінок (опіках), розходження швів шлунково-стравохідного анастомозу. Той же шлях поширення можливий при заглоточных абсцесах, ангіна Людвіга і особливо часто — при флегмонах шиї.

При абсцесах і гангрени легені гострий гнійний або гнильний процес розповсюджується на корінь легені, звідки може статися прорив гнійника в середостіння. Однією з причин розвитку медіастиніту може бути нагноєна гематома середостіння, що виникає слідом за тупою травмою грудної клітини.

Безпосередній перехід гнійного процесу в середостіння можливий при остеомієліті грудини, перихондрите, гнійному запаленні грудино-ключичного зчленування, остеомієліті грудного відділу хребта. Відносно велику групу складають метастатичні медіастиніту, що виникають у зв’язку з різними первинними запальними вогнищами в організмі, іноді в окремих областях (верхні і нижні кінцівки, таз тощо).

Клінічні прояви та діагностика

Гострі гнійні і гнильні процеси в середостінні зазвичай починаються раптово, часто з ознобу, значного підвищення температури тіла і загрудинний болів. Температура тіла нерідко стає гектичного характеру. Біль іррадіює в межлопаточную область, спину, область шиї, епігастральну область.

Для переднього медіастиніту характерні болі в грудині, посилення загрудинний болів (при постукуванні по грудині, відкиданні голови назад), поява набряклості на шиї і в області грудної клітини. Для заднього медіастиніту характерні болі в межлопаточной, епігастральній областях, спині. При залученні в запальний процес стінки стравоходу може спостерігатися біль при ковтанні. Хворі зазвичай прагнуть прийняти сидяче або напівсидяче положення і тримають голову нахиленою вперед — це зменшує біль і полегшує дихання. При задньому медиастините поява паравертебральної набряклості свідчить про утрудненні відтоку венозної крові та тяжкості запального процесу.

У важких випадках медіастиніту на ґрунті анаеробної або гнильної інфекції іноді можна рентгенологічно визначити емфізему середостіння, при поширенні процесу газ з’являється і в області шиї, що можна визначити пальпаторно. Емфізема — грізний ознака, що свідчить про значну тяжкості процесу. Медіастиніт супроводжується порушенням серцевої діяльності. Пульс частий, до 120 в хвилину і більше, АТ знижений, ЦВТ підвищений, набухають вени голови, шиї і верхніх кінцівок, з’являються ціаноз, різка задишка, головний біль, дзвін у вухах. Надалі може виникнути випіт в області плеври і перикарда.

При задньому медиастините, розвиненому при розриві стравоходу, відзначають виражені болі за грудиною, задишку, озноб, гнильний запах з рота. Для діагностики такої форми медіастиніту важливо встановити розрив стравоходу з використанням рентгенологічного методу (затікання контрастної речовини в середостіння із стравоходу) або езофагоскопа.

Перкусією при передньому медиастините можна виявити розширення зони притуплення в області грудини, при задньому — в паравертебральній зоні. Однак при розлитих формах гострого медіастиніту перкусія не дає переконливих даних. Непереконливі при медиастините також аускультативні ознаки.

До дуже важливих і важких симптомів відносяться явища розладу дихання — задишка, ціаноз внаслідок здавлення трахеї або головних бронхів.

Лікування

При перших ознаках гострого медіастиніту показана антибіотикотерапія — напівсинтетичні пеніциліни, цефалоспорини, аміноглікозиди та ін Якщо медіастиніт розвивається інфікованих лімфатичних вузлів середостіння, можливо зворотний розвиток запального процесу, що перебуває в стадії серозного запалення. При наявності ж ознак абсцедування і, особливо, гнильного запалення показано термінове оперативне втручання — медиастинотомия.

Існує багато способів операцій, призначених для дренування середостіння. Найбільшого поширення набула шийна медиастинотомия (рис. 105, 106), завдяки якій з’являється можливість проникнути в переднє середостіння з розрізу над грудиною. Застосовують і чрезгрудинные доступи.

Доступом до заднього середостіння служить задня экстраплевральная медиастинотомия. При нижньому задньому медиастините здійснюють трансдиафрагмальную медиастинотомию з герметизацією тканин навколо дренажу, введеного в середостіння, та підбиттям іншого дренажу до лінії герметизуючих швів на діафрагмі (рис. 107).

З урахуванням значної тяжкості перебігу гнійного медіастиніту в до – і післяопераційному періоді необхідно використовувати всі засоби боротьби з інтоксикацією. Антибактеріальну терапію проводять з урахуванням чутливості мікрофлори до антибіотиків. Приймають активні заходи боротьби з судинно-серцевої, дихальної недостатністю.