Кісткові тканини

Кісткові тканини — спеціалізований тип сполучної тканини з високою мінералізацією міжклітинної речовини. З цих тканин побудовані кістки скелета.

Розвиток кістки (остеогенез)

Розрізняють:

А) Ембріональний остеогенез.

У ембріона кісткова тканина розвивається із мезенхіми двома способами:

1). Прямий остеогистогенез (безпосередньо з мезенхіми). Цим способом розвиваються грубоволокнисті (ретикулофиброзная) кісткова тканина при утворенні плоских кісток. Такий процес спостерігається в основному протягом першого місяця внутрішньоутробного розвитку і протікає в чотири стадії:

a) стадія утворення остеогенного острівця. Відбувається часткове розмноження мезенхімних клітин і формування в цьому вогнищі судин (васкуляризація);

б) стадія остеоїду. Здійснюється диференціювання з мезенхімних клітин остеобластів, розташованих по поверхні острівця і остеоцитів – в глибині острівця. Остеобласти утворюють оксифильное міжклітинну речовину з колагеновими фібрилами;

в) стадія кальцифікації остеоїду. У цю стадію просочування солями кальцію (кристали гідроксиапатиту) міжклітинної речовини. В результаті кальцифікації утворюються кісткові перекладини, або балки, простір між якими заповнюється волокнистою сполучною тканиною з проходять в ній кровоносними судинами.

г) стадії перебудови грубоволокнистої кісткової тканини в пластинчасту, пов’язану зі зростанням капілярів і освітою остеонов.

2). Непрямий остеогистогенез (з мезенхіми на місці раніше розвилася хрящової моделі кістки) – на 2-му місяці ембріонального розвитку в місцях майбутніх трубчастих кісток закладається з мезенхіми хрящової зачаток (гіаліновий хрящ, який покритий охрястям), який дуже швидко приймає форму майбутньої кістки.

Б) Постэмбриональный остеогистогенез – здійснюється при регенерації.

Розвиток кістки з мезенхіми.

Це є ембриональный остеогенез.

Розвиток кістки на місці хряща.

Це є постэмбриональный остеогистогенез

Перебудова кістки в процесі фізіологічної регенерації.

Фізіологічна регенерація кісткової тканини здійснюється за рахунок остеобластів окістя. Однак цей процес йде дуже повільно.

Зростання трубчастої кістки.

Зростання трубчастих кісток – процес дуже повільний. Він починається у людини з ранніх ембріональних стадій і завершується в середньому до 20-річного віку. Протягом всього періоду зростання кістка збільшується як в довжину, так і в ширину. Зростання трубчастої кістки в довжину забезпечується наявністю метаепіфізарній хрящової пластинки росту, в якій проявляються два протилежних гистогенетических процесу. Один – це руйнування епіфізарної пластинки і інший, протилежний йому, — постійне поповнення хрящової тканини шляхом новоутворення. Однак з плином часу процеси руйнування хрящової пластинки починають переважати над процесами новоутворення в ній, внаслідок чого хрящова пластинка стоншується і зникає.

Регенерація кістки після перелому.

Фізіологічна регенерація кісткової тканини здійснюється за рахунок остеобластів окістя. Однак цей процес йде дуже повільно.