Класифікація, будова і функція капілярів

Капіляри – найдрібніші і тонкі судини діаметром від 4,5 до 30 мкм і більше. Стінка їх представлена трьома шарами. Внутрішній шар утворений ендотеліоцитів. З допомогою цих клітин відбувається транспорт різних речовин і метаболітів, внаслідок чого в їх цитоплазмі виявляється багато пиноцитозных бульбашок і кавеол. Поверхня ендотеліоцитів, звернена до току крові, покрита шаром глікопротеїдів.

З цим шаром, а також рядом інших факторів, що пов’язують атромбогенную та бар’єрну функції ендотелію. Крім того, эндотелиоциты мають здатність виробляти біологічно активні речовини. Середній шар представлений перицитами – особливими отростчатыми клітинами, розташованими в расщеплениях базальної мембрани і мають з’єднання з ендотеліоцитів. Вони здатні зменшувати просвіт капіляра. Зовнішній шар утворений адвентициальными клітинами і тонкими колагеновими волокнами.

За структурно-функціональним особливостям капіляри поділяються на три типи (рис. 11-2).

Перший тип – соматичний, до якого відносяться капіляри з безперервною ендотеліальної выстилкой і базальною мембраною. Вони найбільш поширені в організмі і зустрічаються в м’язах, сполучної тканини, легень, ЦНС та інших органах. Другий тип – вісцеральні, або фенестрировані капіляри, характеризуються порами в эндотелиоцитах, затягнутих діафрагмою (фенестрами), і безперервної базальної мембраною. Зустрічаються в нирках, слизовій оболонці кишечнику, ендокринних залозах та інших органах. Третій тип – капіляри перфорованого типу з наскрізними порами як в ендотелії, так і в базальній мембрані. Це синусоїдного капіляри печінки, кісткового мозку, селезінки.

Тонкі стінки (поруч з викладених вище органних особливостей), повільний кровоплин і низький кров’яний тиск сприяють процесів транскапіллярного обміну. Стінки капіляра знаходяться в тісній функціональної і морфологічної зв’язку з навколишньої сполучної тканиною. Збільшення гіалуронідази, що розщеплює гиалуровоную кислоту базальної мембрани і основної речовини сполучної тканини, що призводить до збільшення проникності капілярів. Вона змінюється також при зсуві в крові концентрації солей кальцію, попаданні протеолітичних ферментів та інших ситуаціях.

Капіляри переходять в посткапиллярные венули (діаметр 8-30 мкм), мають таку ж будову, як капіляр, але з великою кількістю періцитів, потім збірні (діаметр 30-50 мкм) і м’язові венули (діаметр 50-100 мкм). В останніх є всі три оболонки. Окремі гладкі м’язові клітини з’являються в середній оболонці вже збиральних венулах, а в м’язових венулах утворюють один-два шари і оточені порівняно добре розвиненою зовнішньою оболонкою. Венули разом з лімфатичними капілярами виконують дренажну функцію, видаляючи продукти метаболізму тканин. Гемодинамічні умови та розтяжність їх стінки створюють умови для депонування крові.