Клітина як структурно-функціональна одиниця тканини.

Клітина– елементарна структурно-функціональна одиниця всіх живих організмів Вона може існувати як окремий організм (бактерії, найпростіші, водорості, гриби), так і в складі тканин багатоклітинних тварин, рослин і грибів.

Загальний план будови.

Всі клітини організму людини і тварин мають загальний план будови. Вони складаються з цитоплазми і ядра і відокремлені від навколишнього середовища клітинною оболонкою.

Організм людини складається приблизно з 1013 клітин, що підрозділяються більш ніж на 200 типів. Залежно від своєї функціональної спеціалізації, різні клітини організму можуть значно відрізнятися за своєю формою, величиною і внутрішньому устрою. В організмі людини зустрічаються круглі (клітини крові), плоскі, кубічні, призматичні (епітеліальні), веретеновидні (м’язові), отростчатые (нервові) клітини. Їх розміри коливаються від 4-5 мкм (клітини-зерна мозочка і малі лімфоцити) до 250 мкм (яйцеклітина). Відростки деяких нервових клітин мають довжину більше 1 метра (у нейронів спинного мозку, відростки яких йдуть до кінчиків пальців кінцівок). При цьому форма, розмір і внутрішню будову клітин завжди найкращим чином відповідають виконуваним ними функціям.

Клітинна теорія.

Клітинна теорія у сучасному вигляді включає три головних положення:

1) клітина – елементарна структурна, функціональна і генетична одиниця всього живого – першоджерело життя.

2) нові клітини утворюються в результаті поділу попередніх; клітина – елементарна одиниця розвитку живого.

3) структурно-функціональними одиницями багатоклітинних організмів є клітини.

Клітинна теорія справила плідну вплив на всі напрямки біологічних досліджень.

Неклітинні структури.

Клітини і утворене ними міжклітинний речовина складають тканини організму, з яких побудовані органи.

Крім клітин, є і неклітинні структури – симпласты, синтиций (надклеточные структури), постклеточные структури і міжклітинний речовина.

Симпласты

– надклеточные структури, що містять велику кількість цитоплазми і безліч ядер. Вони утворюються з клітин шляхом поділу ядер без поділу цитоплазми. До симпластам відносять поперечносмугасті м’язові волокна, мегакаріоцити червоного кісткового мозку, остеокласти кісткової тканини, плазмодиотрофобласт.

Синцитий

– мережа, яка утворюється в організмі, коли вихідні клітини митотически діляться, але дочірні клітини повністю не розходяться, залишаючись пов’язаними один з одним відростками (цитоплазматичними містками). Прикладом синцитія є сперматогенний епітелій насінників.

Постклеточные структури

– клітини в процесі спеціалізації втратили ядро і органели, і відповідно, основні властивості клітини (здатність до самовоспроизведениию). Наприклад, еритроцити в ході розвитку втрачають ядро і всіх органел.

Міжклітинний речовина

– речовина, розташоване в тканинах між клітинами, яке є продуктом їх життєдіяльності і складається із основної речовини і волокон.