Нервова тканина

Нервова тканина – це основна тканина, з якої побудована нервова система. Вона складається з нервових клітин – нейронів, які виконують основні, специфічні функції, і гліальних клітин – нейроглии, що виконують допоміжні функції.

Вітчизняні та зарубіжні нейрогістологічні школи.

Основні положення нейронної теорії, внесок С. Рамона-і-в районі kahala її становлення.

Чеська школа основоположники: Ян Пуркіньє (1787-1869 рр..), Габріель Валентин

(1810-1883 рр.) вперше детально описали нейрон.

Італійська школа: Камілло Гольджи (1844-1926 рр.) Створив хромсеребряный метод імпрегнації нейронів, виявив шипики на дендритах.

Іспанська школа Сантьяго Рамон-і Кахал (1852-1934 рр.) Створив нейронну теорію. Лауреат нобелівської премії 1906 р.

Французька школа: Луї Ранвье (1835-1922рр.) Детально описав нервове волокно.

Санкт-Петербург: Ф. Ст. Овсянніков (1827-1906 рр.) Гістологія ЦНС, відкрив судинно-руховий центр в довгастому мозку.

Москва: А. В. Бабухін 1827-1891 рр.)Гістологія нервової тканини, органів почуттів, детально описав відростки нейронів.

Київ Ст. А. Бец (1834-1894 рр.) Морфологія головного мозку, описав гігантські пірамідальні нейрони кори.

КазаньК.А. Арнштейн (1840-1919 рр.) Гістологія центральної і периферичної нервової системи, органів почуттів. Розроблено метод виявлення нервових елементів з допомогою суправитальной забарвлення метиленової синню. Б. В. Лаврентьєв (1892-1944 рр.) Гістологія вегетативної нервової системи.

Томськ А. С. Догель (1852-1922 рр..) А. Е. Смирнов (1857-1910 рр.) Гістологія сітківки, головного і спинного мозку, спінальних гангліїв, нервових закінчень у різних органах.

Основні положення нервової теорії Рамона і районі kahala.

1 Зв’язок між нейронами здійснюється за допомогою контактів клітинної мембрани, а не за рахунок цитоплазматичної безперервності. 2. Кожен нейрон розвивається з одного нейробласта і утворює самостійну генетичну одиницю. 3. Нейрон реагує як самостійна функціональна одиниця, що володіє специфічними проявами збудливості. Нервовий імпульс поширюється від дендрита до нейриту (закон аксопетальной полярності). 4. Нейрон є трофічної одиницею, бо після перерізання нейрита (відростка) дистальна частина розпадається, а центральна кукса регенерує. 5. При патології порушується цілісність нейрона відносно незалежно від інших нейронів.

Розвиток нервової системи.

Джерела розвитку – нервова трубка, нервовий гребінь (гангліозні пластинки) і плакоды. Нервова трубка утворюється в результаті змикання країв нервового жолобка, розвивається з ектодерми. Нервовий гребінь розташований між нервовою трубкою і эктодермой. Він утворюється в результаті виселення клітин з потовщених країв нервового жолобка — нервових валиків. Плакоды являють собою потовщення ектодерми з боків нервової трубки на головному кінці зародка. Нейробласты нервової трубки дають початок нервовим клітинам, а глиобласты – глиальным клітин головного і спинного мозку. З клітин нервового гребеня відбуваються нейрони і нейроглія всіх нервових гангліїв, а з плакод – рецепторні (нейросенсорні) клітини органу нюху, нейрони слухового і вестибулярного гангліїв. Клітини мікроглії утворюються з промоноцитов червоного кісткового мозку.

В ході ембріогенезу до 85% утворюються нейронів гине в результаті апоптозу (генетично запрограмованої смерті). Гинуть зайві, дефектні нейрони, які не знайшли свої «клітини-мішені», або виявилися надлишковими, «зайвими».

У розвитку нейронів виділяють дві стадії: домедиаторную і медиаторную. У другій стадії в нейронах відбувається синтез нейромедіатора, його накопичення і утворення синапсів.