Орган слуху

Переддверно-улитковьй орган — зовнішнє, середнє і внутрішнє вухо, що здійснюють сприйняття звукових, гравітаційних і вібраційних стимулів, лінійних та кутових прискорень. Рецепторні клітини (волоскові сенсорні епітеліоцити) представлені в органі слуху — в спіральному органі завитки.

Розвиток: В эктодерме голови ембріона утворюються потовщення — слухові плакоды. При їх впячивании з’являються слухові ямки і слухові бульбашки, вистелені багаторядним епітелієм.

Потім слухові бульбашки поділяються перетяжкою на два відділи — закладку сферичного бульбашки і равлики, а також закладку еліптичного бульбашки і півколових каналів. Одночасно встановлюється зв’язок зі слуховими нервовими гангліями, які діляться на дві частини — присінкову і улитковую.

Зовнішнє вухо

вушна раковина — в основі вушної раковини — еластичний хрящ, який покритий шкірою.

Зовнішній слуховий прохід — У шкірі зовнішнього слухового проходу сальні, церуминозные залози, які виділяють вушну сірку. Під шкірою -у першій третині проходу — еластичний хрящ, далі — кісткове речовина скроневої кістки.

Барабанна перетинка — покрита: з зовнішньої поверхні — епідермісом (тобто багатошаровим плоским ороговевающим епітелієм), з внутрішньої поверхні — слизовою оболонкою , що включає одношаровий плоский епітелій і тонкий шар пухкої сполучної тканини. Між епідермісом і слизовою оболонкою — 2 шари щільної оформленої сполучної тканини. У ній переважають колагенові волокна, але є і еластичні.

У верхній частині перетинки фіброзний шар стоншений.

Середнє вухо

барабанна порожнина – вистелена слизовою оболонкою, що включає одношаровий епітелій — плоский, а місцями кубічний або циліндричний, і тонкий шар пухкої сполучної тканини. Глибше розташовується кісткове речовина скроневої кістки. Слухова (євстахієва) труба — вистелена слизовою оболонкою, яка вкрита багаторядним мерцательным епітелієм, який містить келихоподібні (слизові) клітини; під епітелієм — пухка сполучна тканина і в ній — слизові залози.

Під слизовою оболонкою — кісткова тканина скроневої кістки (у верхній половині труби) або еластичний хрящ (у нижній частині).

Внутрішнє вухо

складається з кісткового лабіринту і розташованого в ньому перетинчастого лабіринту, в якому знаходяться рецепторні клітини – волоскові сенсорні епітеліоцити органу слуху і рівноваги.

Слухові рецепторні клітини розташовані в спіральному органі равлики, а рецепторні клітини органу рівноваги – в еліптичному і сферичному мішечках і ампулах півколових каналів. У перетинчатому лабіринті внутрішнього вуха містяться рецепторні клітини органа слуху і рівноваги.

Причому, в кожній частині лабіринту (равлику, мішечках передодня, півколових каналах) рецепторні освіти мають суворо певну функцію.

А в передачу сигналу від зовнішнього подразника на рецепторні клітини залучені перилимфа і ендолімфа. В перетинкової равлику знаходиться орган слуху — т. зв. спіральний (або кортиев) орган.

Він сприймає звукові (акустичні) коливання, які передаються сюди в наступній послідовності: барабанна перетинка – слухові кісточки – вікно присінка лабіринту – перилимфа равлики – ендолімфа перетинкової равлики. Коливання перилімфи (і ендолімфи) равлики викликають подразнення певних сенсоэпителиальных волоскових клітин кортиева органу. В еліптичному мішечку рецептори реагують на гравітаційні впливу. У сферичному мішечку сенсоэпителиальные клітини реагують не тільки на гравітацію, але і на вібрацію. В півколових каналах рецептори реагують на кутові прискорення.

Орган рівноваги

Вестибулярна частина перетинчастого лабіринту – це місце розташування рецепторів органу рівноваги. Вона складається з двох мішечків – утрикулюса і саккулюса, собщающихся за допомогою вузького каналу і пов’язаних з утрикулюсом трьох півколових каналів, що залягають в трьох взаємно перпендикулярних кісткових каналах. Ці канали на місці з’єднання їх з утрикулюсом мають розширення – ампули. В стінки перетинчастого лабіринту в області ампул, утрикулюса і саккулюса є ділянки, які містять чутливі (рецепторні) клітини. У утрикулюсе і саккулюсе ці ділянки називаються слуховими плямами, або макулами, відповідно утрикулярная макула і саккулярная макула, а в ампулах – гребінцями або кристами. Стінка вестибулярної частини перетинчастого лабіринту складається з одношарового плоского епітелію. Цей епітелій стає вище і перетворюється на кубічний і циліндричний близько кріст півколових каналів і макул.

Волоскові сенсорні клітини мають кувшинообразную форму і безпосередньо звернені своїми вершинами, всіяними волосками, в порожнину лабіринту. Підстава клітини контактує з аферентними і эфферентними невними закінченнями. За ультрамикроскопическому будовою волоскові клітини поділяються на два типи. Клітини першого типу відрізняються округлим широкою основою, до якого примикає нервове закінчення, утворює навколо нього футляр у вигляді чаші. Чаша місцями утворює синаптичні контакти з рецепторної кліткою. Клітини другого типу мають циліндричну форму. До основи клітини безпосередньо примикають точкові аферентні і эфферентыне нервові закінчення, що утворюють характерні синапси. На зовнішній поверхні цих клітин є кутикула, від якої відходять 60-80 нерухомих волосків – стереоцилий і один рухливий волосок – киноцилия, имеюший будова скорочувальної вії.