Орган зору

Очне яблуко складається з 3 оболонок: зовнішня, до якої прикріплюються зовнішні м’язи ока, забезпечує захисну функцію. В ній розрізняють передній прозорий відділ — рогівку і задній непрозорий відділ — склеру. Середня (судинна) оболонка виконує основну роль в обмінних процесах. Вона має три частини: частина райдужки, частину циліарного тіла і власне судинну. Внутрішня, чутлива оболонка ока — сітківка — сенсорна, рецепторна частина зорового аналізатора, в якій відбуваються під впливом світла, фотохімічні перетворення зорових пігментів. Оболонки ока та їх похідні формують три функціональних апарату: светопреломляющий, або діоптричний (рогівку, рідину передньої і задньої камер ока, кришталик і склоподібне тіло); акомодаційний (райдужка, рісничне тіло з війковими відростками); рецепторний апарат (сітківка).Зовнішня фіброзна оболонка – склера — утворена щільною оформленої волокнистою сполучною тканиною, що містить пучки колагенових волокон, між якими знаходяться сплощеної форми фібробласти і окремі еластичні волокна.

Рогівка – 5 шарів: передній багатошаровий плоский неороговевающий епітелій; передня прикордонна мембрана (боуменова оболонка); власне речовина рогівки – щільна оформлена волокниста сполучна тканина; задня прикордонна еластична мембрана; задній одношаровий плоский неороговевающий епітелій. Райдужка – 5 шарів: передній епітелій – одношаровий плоский; зовнішній пограничний шар; судинний шар – пухка сполучна тканина; внутрішній пограничний шар; пігментний епітелій – двошаровий епітелій. Кришталик – зовні покритий прозорою капсулою; під капсулою -одношаровий плоский епітелій. Сітківка – утворена нервовою тканиною, 10 шарів: 1 шар пігментного епітелію, 3 ядерних шару, 4 шари відростків нейронів, 2 шару відростків глиоцитов.

Сітківка на світлі: на світлі відбувається протилежне: частка незбудженого пігменту швидко зменшується. Меланосоми пігментного епітелію переміщуються в відростки епітеліоцитів і оточують палички і колбочки. В результаті, падаючі на сітківку фотони з більшою ймовірністю поглинаються не зоровим пігментом, а меланіном.

Чутливість сітківки до світла знижується. Сітківка в темряві: після досить довгого перебування у темряві відбуваються два процеси. Весь зоровий пігмент повертається в незбуджений стан.

В пігментному епітелії меланосоми переміщуються з відростків (оточуючих палички і колбочки) в тіла епітеліоцитів. Останнє проявляється на знімку тим, що меланосоми розташовуються в тілах пігментних клітин, а у відростках їх практично немає. Обидва процеси призводять до підвищення чутливості сітківки до світла. Тому око починає бачити і при дуже слабкій освітленості.

Вікові зміни.

З віком послаблюється функція всіх апаратів очі. У зв’язку з зміною загального метаболізму в організмі в кришталику і рогівці часто відбуваються ущільнення міжклітинної речовини і помутніння, яке практично незворотнім. У літніх людей відкладаються ліпіди в рогівки і склери, що обумовлює їх потемніння. Втрачається еластичність кришталика, і обмежується його акомодаційний можливість.

Склеротичні процеси в судинній системі очі порушують трофіку тканин, особливо сітківки, що призводить до зміни структури і функції рецепторного апарату.