Основні види хірургічних операцій

Операція — виконання спеціального механічного впливу на органи або тканини з лікувальною або діагностичною метою.

Класифікація хірургічних операцій

Хірургічні операції прийнято розділяти по терміновості їх виконання і по можливості повного лікування або полегшення стану хворого.

По терміновості виконання розрізняють:

1) екстрені операції, їх виконують негайно або в найближчі години з моменту надходження хворого в хірургічне відділення;

2) термінові операції, їх виконують в найближчі дні після надходження;

3) планові операції, їх виконують в плановому порядку (строки їх виконання не обмежені).

Виділяють операції радикальні та паліативні.

Радикальної вважають операцію, за якої шляхом видалення патологічного утворення, частини або всього органа виключається повернення захворювання. Обсяг оперативного втручання, що визначає його радикалізм, обумовлений характером патологічного процесу. При доброякісних пухлинах (фіброма, ліпома, невринома, поліпах та ін) їх видалення призводить до вилікування хворого. При злоякісних пухлинах радикалізм втручання не завжди досягається видаленням частини або всього органа, враховуючи можливість метастазування пухлини. Тому радикальні онкологічні операції часто поряд з видаленням органа включають видалення (або резекцію) сусідніх органів, регіонарних лімфатичних вузлів. Так, радикалізм операції при раку молочної залози досягається видаленням не тільки всієї молочної залози, але і великої та малої грудних м’язів, жирової клітковини разом з лімфатичними вузлами пахвовій і підключичної областей. При запальних захворюваннях обсяг втручання, визначає радикальність операції, обмежується видаленням патологічно змінених тканин: наприклад, виробляють остеонекрэктомию при хронічному остеомієліті або видалення патологічно зміненого органа — апендектомія, холецистектомія та ін

Паллиативными називають операції, що виконуються з метою усунення безпосередньої небезпеки для життя хворого або полегшення його стану. Так, при розпаді та кровотечі з пухлини шлунка з метастазами, коли радикальна операція неможлива із-за поширеності процесу, для порятунку життя роблять резекцію шлунка або клиновидне висічення шлунка з пухлиною і кривавим посудиною. При поширеному новоутворенні стравоходу з метастазами, коли пухлина повністю обтурує просвіт стравоходу, і він стає непрохідним для їжі і навіть води, з метою попередження голодної смерті виробляють паліативну операцію — накладання фістули на шлунок (гастростомы), через який здійснюють введення в нього їжі. Паллиативными операціями досягається зупинка кровотечі або можливість харчування, але сама хвороба не ліквідується, так як залишаються метастази пухлини або сама пухлина. При запальних чи інших захворюваннях також виконують паліативні операції. Наприклад, при параоссальной флегмоні, ускладнює остеомієліт, розкривають флегмону, рану дренують, щоб ліквідувати інтоксикацію, попередити розвиток загальної гнійної інфекції, а основне вогнище запалення в кістці залишається. При гострому гнійному холециститі у людей похилого віку, осіб, які страждають серцевою недостатністю, ризик радикальної операції високий. Щоб попередити розвиток гнійного перитоніту, тяжкої інтоксикації, виконують паліативну операцію — холецістостомію: накладання фістули на жовчний міхур. Паліативні операції можуть відігравати роль певного етапу в лікуванні хворих, як у наведених прикладах (розтин флегмони при остеомієліті або холецістостомія при гострому холециститі). В подальшому при поліпшенні загального стану хворого або створення місцевих сприятливих умов може бути виконана радикальна операція. При неоперабельних онкологічних захворюваннях, коли радикальне втручання неможливо із-за поширеності процесу, паліативна операція є єдиним посібником, що дозволяє тимчасово полегшити стан хворого.

Операції можуть бути одномоментними і многомоментными (двухили трехмоментными). При одномоментної операції всі її етапи виробляють безпосередньо один за іншим без розриву в часі. Кожна з многомоментных операцій складається з певних етапів хірургічного лікування хворого, розділених у часі. Як приклад можна привести многомоментные операції в ортопедії або в онкологічній практиці. Наприклад, при пухлини товстої кишки, що викликала кишкову непрохідність, спочатку накладають анастомоз між привідної і відвідної петлі кишки або свищ на що приводить петлю (1-й етап), а потім, після поліпшення стану хворого, виконують резекцію кишки разом з пухлиною (2-й етап).

В сучасних умовах при розвитку знеболювання, інтенсивної терапії з’явилася можливість одночасно виконувати у хворого дві і більше операції — симультанні (одночасні) операції. Наприклад, у хворого з паховою грижею і варикозним розширенням великої підшкірної вени можна в один прийом виконати дві операції: грижосічення і флебектомія. У хворого на виразку шлунка та хронічним калькульозним холециститом резекція шлунка і холецистектомія при хорошому стані хворого можуть бути проведені одночасно з використанням одного хірургічного доступу.

У хірургічній практиці можливі ситуації, коли питання про можливість виконання операції вирішується лише під час самого оперативного втручання. Це стосується онкологічних захворювань: при встановленому діагнозі пухлини того чи іншого органу передбачається виконання радикальної операції; під час втручання з’ясовується, що намічалася операція неможлива з-за метастазування пухлини у віддалені органи або проростання в сусідні. Таку операцію називають пробної.

В даний час до діагностичної операції вдаються рідко у зв’язку з наявністю високоінформативних діагностичних методів дослідження. І тим не менш, можливі випадки, коли останнім засобом встановлення діагнозу залишається хірургічна операція. Якщо діагноз підтверджується, така операція зазвичай закінчується як лікувальна. До діагностичних операцій відносять біопсію: взяття для гістологічного дослідження освіти, органу або їх частини. Цей діагностичний метод відіграє важливу роль у диференційній діагностиці між доброякісним та злоякісним новоутворенням, пухлинних і запальним процесом та ін. Такі дослідження допомагають уточнити показання до операції або вибрати адекватний її обсяг, як, наприклад, при раку або виразкової хвороби шлунка: у першому випадку виконують гастрэктомию (видалення шлунка), у другому — резекцію шлунка (видалення його частини).

Розрізняють операції типові (стандартні) та атипові. Типові операції виконують за чітко розробленими схемами, методик оперативного втручання. Нетипові ситуації виникають у разі незвичайного характеру патологічного процесу, що викликав необхідність в оперативному лікуванні. До них належать важкі травматичні ушкодження, особливо поєднані, комбіновані травми, вогнепальні поранення. У цих випадках операції можуть виходити за рамки стандартних, вимагають від хірурга творчих рішень при визначенні обсягу операції, виконання пластичних елементів, здійсненні одночасно втручання на кількох органах: судинах, порожнистих органах, кістках, суглобах і т. д.

Розрізняють закриті і відкриті операції. До закритих відносять репозиції кісткових уламків, деякі види спеціальних операцій (ендоскопічні), поворот плода на ніжку в акушерстві та ін.

З розвитком хірургічної техніки виділився ряд спеціальних операцій.

Мікрохірургічні операції виконують під збільшенням від 3 до 40 разів за допомогою збільшувальних очок або оперативного мікроскопа. При цьому використовують спеціальні мікрохірургічні інструменти і найтонші шовні нитки. Мікрохірургічні операції все більше впроваджуються в практику судинної хірургії, нейрохірургії. З їх допомогою успішно виконують реплантації кінцівок, пальців після травматичної ампутації.

Ендоскопічні операції здійснюють з використанням ендоскопічних приладів. Через ендоскоп видаляють поліпи шлунка, кишечника, сечового міхура, зупиняють кровотеча з слизової оболонки цих органів, коагулюючи лазерним променем судину, що кровоточить або закриваючи його просвіт спеціальним клеєм. З допомогою ендоскопів видаляють камені жовчних проток, сечового міхура, чужорідні тіла бронхів, стравоходу.

Використовуючи ендоскопічні прилади і телевізійну техніку, виконують лапароскопічні та торакоскопические операції (холецистектомія, апендектомія, ушивання перфоратівних виразок, резекції шлунка, легені, ушивання булл в легені при бульозної хвороби, грижосічення та ін). Такі закриті ендоскопічні операції стали основними при ряді захворювань (наприклад, холецистектомія, крайова резекція легені) або є альтернативою відкритим операціям. З урахуванням показань і протипоказань цей вид операцій знаходить все більш широке застосування в хірургії.

Ендоваскулярні операції — вид закритих внутрішньосудинних оперативних втручань, які виконуються під рентгенологічним контролем: розширення звуженої частини посудини з допомогою спеціальних катетерів, штучна закупорка (емболізація) кровоточить судини, видалення атеросклеротичних бляшок та ін.

Повторні операції можуть бути запланованими (многомоментные операції) і вимушеними — при розвитку післяопераційних ускладнень, лікування котрих можливо тільки хірургічним шляхом (наприклад, релапаротомія при неспроможності швів межкишечного анастомозу з розвитком перитоніту).