Особливості обстеження травматологічних хворих

Основний метод встановлення діагнозу, характеру травматичних ушкоджень — клінічний. Для уточнення діагнозу застосовують спеціальні методи обстеження хворих з травмою та ускладненнями травм.

Анамнез. При травматичних пошкодженнях дуже важливо з’ясувати механізм їх виникнення, що має значення не тільки у встановленні діагнозу, але і в профілактиці виробничого травматизму. При з’ясуванні механізму травми вже на підставі розповіді потерпілого можна поставити попередній діагноз і намітити план обстеження (наприклад, падіння на витягнуту руку зазвичай призводить до перелому променевої кістки в типовому місці або перелому плечової кістки в ділянці головки; падіння з висоти на сідниці — до компресійного перелому поперекових хребців тощо).

Огляд хворого та місця травми навіть без спеціальних апаратів може дати цінну інформацію для діагнозу, дозволяє припустити локалізацію і характер пошкодження. Обов’язково проводять порівняльний огляд здорової і травмованої кінцівки. При огляді потерпілого або органу, яка зазнала травми, розрізняють три основних положення: пасивне, активне і вимушене.

Пасивне положення всього тіла характерно для важких ушкоджень при несвідомому стані потерпілого, ушкодження головного або спинного мозку з наявністю паралічів. Пасивне положення кінцівки можливе при переломі (наприклад, при переломі шийки стегнової кістки ушкоджена кінцівка пасивно ротована назовні; при пошкодженні великих нервів можливі пасивне положення кінцівки та відсутність активних рухів тощо).

Вимушене положення кінцівки спостерігають при вивихах і переломах в гострому періоді, при неправильно сросшемся переломі кістки або розвитку анкілозу.

При огляді шкіри і слизових оболонок звертають увагу на блідість або гіперемію шкіри, вологість шкірних покривів (гаряча суха шкіра або, навпаки, холодний липкий піт), наявність саден, синців, локалізацію травми, її розміри, забарвлення і т. п.

При огляді потерпілого дуже важливо з’ясувати зміна положення кінцівки відносно осі кінцівки. Нормальна вісь нижньої кінцівки являє собою пряму лінію, що сполучає верхню клубову ость, внутрішні краю надколінка і I пальця стопи.

Відхилення кінцівки від осі можуть бути досередини або назовні з утворенням кута в області колінного суглоба, відкритого досередини або назовні. Залежно від цього розрізняють вальгусную (кут відкритий назовні) і варусную (кут відкритий досередини) деформації.

Нормальної віссю верхньої кінцівки служить лінія, що з’єднує центр головки плечової кістки, голівок променевої і ліктьової кісток. Відхилення передпліччя від осі кінцівки призводить до утворення кута з вершиною в ліктьового суглоба, відповідно розрізняють варусную (кут, відкритий досередини) і вальгусную (кут відкритий назовні) деформації верхньої кінцівки.

Вісь верхньої і нижньої кінцівки змінюється при переломах, вивихах, а також при неправильно зрощених переломів кісток кінцівок, анкілозах. Зміна осі може бути природженим або виникає при викривленні кісток внаслідок їх захворювання (наприклад, при рахіті).

Огляд дозволяє виявити зміну пошкодженого органу: згладженість контурів суглоба — при гемартрозі, припухлість — при гематомі м’яких тканин, деформацію кінцівки — при переломі і ін.

Пальпація є наступним етапом дослідження. При обмацуванні місця додатки травмуючого фактора визначають наявність болючості, набряк, ущільнення тканин. При переломах щелепи пальпацію здійснюють через порожнину рота, при переломі куприка — через пряму кишку. При пальпації можна визначити наявність рідини у суглобі (наприклад, симптом балотування надколінка при гемартрозі, сини). Пальпація дозволяє визначити дефект тканин у вигляді западання (при розриві м’язи, сухожилля). Розрив двоголового м’яза плеча супроводжується характерним западанням м’язи і зміною її конфігурації при скороченні, перелом ключиці характеризується ступенеобразной її деформацією, при напрузі литкового м’яза визначається западіння в області п’яткової (ахіллового) сухожилля при його розриві і т. п.

Аускультація має велике значення при пошкодженнях органів грудної або черевної порожнини, дозволяє виявити зміни, що виникли внаслідок травми (наприклад, відсутність перистальтики — при посттравматичному перитоніті; ослаблення або відсутність дихання — при пошкодженнях легкого, пневмо – і гемотораксу; характерний шум — при аневризмі посттравматичного походження).

Визначення рухів у суглобі розпочинають із з’ясування можливості активних рухів, вироблених самим хворим. Можливість пасивних рухів визначає лікар. При цьому встановлюють сам факт відсутності або обмеження активних та пасивних рухів, болючість при рухах. Обсяг рухів у суглобі вимірюють кутоміром. Бранші його з’єднані шарніром; стрілка приладу, рухаючись по транспортиром, показує обсяг рухів в суглобі (в градусах). Отримані дані порівнюють з показниками здорової кінцівки, а також із середніми даними здорової людини тієї ж статі і віку.

Вихідним положенням для плечового суглоба вважають вільне звисання кінцівки вздовж тулуба; для ліктьового, променево-зап’ясткового суглобів кисті — стан повного розгинання під кутом 180° для кульшового та колінного суглобів нормальний кут 180° при вертикальному положенні тіла, для гомілковостопного суглоба — 90° до осі гомілки.

Для вимірювання рухів в плечовому і тазостегновому суглобах одну брашну встановлюють по довжині тіла, а іншу переміщують з рухом кінцівки, виконуючи її згинання і відведення. Для вимірювання рухів в інших суглобах кінцівок одну брашну кутоміра встановлюють уздовж проксимального відділу кінцівки, вище суглоба (вздовж стегна, плеча, гомілки, передпліччя), а другу — уздовж дистальної частини кінцівки, нижче суглоба. Шарнір кутоміра встановлюють на рівні суглобової щілини. По відхиленню бранші, з’єднаної з дистальним відділом кінцівки, визначають за транспортиром кут руху в суглобах. Використовуючи спеціальні угломеры, можна визначити інші види руху в суглобах: обертання, відведення та ін.

Зміни обсягу рухів в суглобах можуть бути різними: від повної нерухомості (анкілоз) до обмеження рухів (контрактура).

  • Анкілоз може бути кістковим — внаслідок зрощення між собою кісток, що утворюють суглоб, або утворення фіброзних зрощень між суглобовими поверхнями (фіброзний анкілоз); нерухомість у суглобі можлива внаслідок склерозування і звапнення оточуючих суглоб м’яких тканин (внесуставной анкілоз).
  • Контрактура може бути викликана різними змінами: переродженням м’язів кінцівки, порушенням іннервації, при вивиху — порушенням анатомічного співвідношення суглобових кінців кісток і спастичним скороченням м’язів. Контрактура суглоба при прогресуванні змін у м’яких тканинах, що оточують суглоб, і в капсулі суглоба може призвести до внесуставному анкілозу.

Важливе місце в обстеженні травматологічного хворого займає вимірювання довжини кінцівки. Його можна провести на око, шляхом порівняльного зіставлення симетричних відділів кінцівок, а також порівняння між собою окремих сегментів і рівнів симетрично розташованих кісткових виступів. Для цього хворого укладають на спину на жорстку кушетку, розташовуючи симетрично обидві нижні кінцівки, і порівнюють розташування кісткових виступів — передніх клубових остей, великих вертелів, надколенников, щиколоток відносно один одного. Якщо виявляється їх невідповідність, мова йде про вкороченні кінцівки, а в залежності від зміни положення вертелів, надколенников, щиколоток визначають за рахунок чого це відбувається за рахунок стегна або гомілки. Порівняльну довжину верхньої кінцівки визначають також по симетричному положенням кісткових виступів в положенні хворого «руки по швах».

Більш точні дані дає симетричне вимірювання довжини кінцівок сантиметровою стрічкою. Довжину нижньої кінцівки визначають від передньої верхньої клубової ості до медіальної кісточки, довжину стегна — від великого вертлюга до суглобової щілини коліна, довжину гомілки — від колінного суглоба до латеральної щиколотки, відповідно для верхньої кінцівки — від акроміального кінця ключиці до кінця III пальця, для плеча — від акроміального кінця ключиці до ліктьового відростка, для передпліччя — від ліктьового відростка до шилоподібного відростка променевої кістки. Довжина кінцівки змінюється при переломах, вивихах.

Окружність кінцівки вимірюють на однакових рівнях симетричних відділів кінцівок. Різниця в окружності кінцівки у хворого, що переніс травму кінцівки, вказує на збільшення обсягу однієї кінцівки за рахунок набряку, гематоми, крововиливи, зміщення кісткових уламків.

Спеціальні методи. Рентгенологічні методи дослідження в травматології відіграють основну роль. Рентгенограми роблять у двох проекціях — передньозадній і бічній, а при необхідності і в інших проекціях. Рентгенограми дозволяють визначити характер зміщення відламків (при переломах) і суглобових кінців кісток (при вивихах), а повторні дослідження — контролювати ефективність репозиції відламків, усунення вивиху, оцінювати результати лікування (зрощення кісток і ін).

У травматології використовують також рентгеноконтрастні методи: артрографию — контрастне дослідження суглобів, ангіографію — дослідження судин та ін.

Томографія, комп’ютерна томографія дозволяють отримати рентгенівське зображення кісток та інших органів на різній глибині. Пошарові знімки дають також можливість деталізувати пошкодження в органах, виявити сторонні тіла і т. д.

При обстеженні хворого з травматичними пошкодженнями і їх наслідками використовують функціональні методи дослідження для визначення кровотоку — реовазографию, осциллографию. Для дослідження стану скоротливої здатності м’язів застосовують електроміографію