Перев’язки

Перев’язки — лікувально-діагностичні заходи, що застосовуються в цілях створення сприятливих умов для перебігу процесу загоєння.

Ними користуються при патологічних станах, що супроводжуються порушенням цілісності шкірного покриву (ранах, виразках, опіках, відмороженнях, некрозах, зовнішніх свищах та ін).

Застосування перев’язок переслідує не тільки лікувальні, але і діагностичні цілі: визначення характеру і поширеності процесу, динаміки перебігу захворювання, виявлення ускладнень, зондування норицевих ходів, проведення фістулографія та ін. Перев’язки виконують в спеціально обладнаних приміщеннях — перев’язувальних, на перев’язувальних столах, з використанням хірургічних інструментів.

При перев’язці слід неухильно дотримуватися принципи асептики через небезпеку інфікування асептичних ран, вторинного інфікування гнійних ран, опіків. Перев’язочна сестра подає інструменти та матеріали для перев’язки, готується до неї так само, як і до операції. Вона обробляє руки по одному з існуючих способів, одягає стерильну маску, халат, рукавички, потім накриває перев’язувальний стіл стерильними простирадлами, розкладає в певному порядку стерильні інструменти, необхідні для виконання перев’язок з урахуванням обсягу роботи. При невеликій кількості перев’язок медична сестра, накривши стерильний стіл і розклавши інструменти, може допомагати лікаря або самостійно виконувати окремі невеликі перев’язки під контролем лікаря. Лікарі при перев’язках обробляють руки, надягають стерильні рукавички. В деяких випадках виконують перев’язку тільки інструментами.

Основними етапами перев’язок є знеболювання, зняття пов’язки, огляд рани, туалет та обробка шкіри навколо рани розчинами антисептиків, видалення ранового відокремлюваного (згустків крові, некротизованих тканин, сторонніх тіл), повторний огляд рани, виконання діагностичних або лікувальних прийомів, процедур (наприклад, інструментальне дослідження, промивання рани, взяття ранових відбитків, матеріалу для бактеріологічного дослідження і ін), повторний туалет рани, якщо при виконанні лікувально-діагностичних процедур в рані з’явилися гній, залишки антисептичних розчинів, що підлягають видаленню, обробка шкіри навколо рани розчином антисептика, нарешті, накладення пов’язки.

Не викликає больових відчуттів перев’язка забезпечує можливість ретельного її виконання. Це особливо важливо в тих випадках, коли в процесі перев’язки необхідно застосувати лікувально-діагностичні прийоми, що супроводжуються болем: туалет рани, видалення некротизованих тканин, інструментальне дослідження рани, введення в рану дренажів, тампонів і т. д. В якості знеболюючих засобів використовують НПЗЗ та наркотичні препарати: ін’єкції розчинів метамізолу натрію, тримепередина, морфіну, у фентанілу, іноді короткочасний інгаляційний або неингаляционный наркоз.

Першу пов’язку при ранах, опіках накладають, як правило, на місці травми медичні працівники або сам потерпілий, оточуючі його особи. Мета такої пов’язки — зупинка кровотечі і попередження інфікування рани.

Показанням до перев’язці служать просякання пов’язки гноєм, рановим виділеннями, промокання кишковим вмістом, сечею, ексудатом. При рясному просяканні пов’язки кров’ю (підозра на вторинну кровотечу), як і при підозрі на розвиток у рані анаеробної інфекції, необхідна термінова перев’язка для ревізії рани, зупинки кровотечі.

При знятті пов’язки слід прагнути до мінімального травмування тканин. Грубе зняття пов’язки не тільки болісно, але і супроводжується пошкодженням грануляцій, молодого епітелію, кровоточивістю. Пов’язку слід розсікати ножицями в стороні від рани. Присохлі пов’язки перед зняттям змочують антисептичними розчинами (пероксиду водню, фурациліну) або ізотонічним розчином натрію хлориду, розчином прокаїну. Палець або кінцівку хворого для відмочування пов’язки можна помістити в посудину (лоток, тазик з антисептичним розчином. Через кілька хвилин, коли пов’язка отмокнет, її знімають, користуючись пінцетами, піднімаючи пов’язку по довжині рани.

Знявши пов’язку, рану оглядають, визначають її вид, характер, наявність кровотечі, ранового відокремлюваного, запальних явищ, стан регенеративних процесів і т. д. Потім шкіру навколо рани змащують одним із антисептичних засобів, застосовуваних для обробки операційного поля. Якщо це перша перев’язка свежеинфицированной рани в хірургічному закладі, то визначають показання та протипоказання для первинної хірургічної обробки.

Першу перев’язку після асептичних операцій виробляють на наступний день і потім, при сприятливому перебігу ранового процесу, хворого можна не перев’язувати до зняття швів. Показанням до термінової перев’язці служать поява кровотечі, загальних або місцевих ознак запалення (підвищення температури тіла, тахікардія, лейкоцитоз, біль у рані, просякання пов’язки кров’ю, рановим виділеннями, гноєм).

При перев’язці ран з накладеними первинними або вторинними швами огляд після зняття пов’язки проводять з метою виявлення місцевих ознак запалення (набряку, почервоніння та ін), визначення стану швів (врезиваніе, прорізування ниток). При відсутності запальних явищ, добре лежать швах, рану по лінії швів обробляють 1% спиртовим розчином діамантового зеленого або розчином етилового спирту, накладають асептичну пов’язку з марлевої серветки, яку фіксують пластырной наклейкою, трубчастим або звичайним бинтом.

Перед зняттям швів навколишнє рану шкіру миють сумішшю камфорного спирту і діетилового ефіру, 0,5% розчином аміаку. Рану по лінії швів змащують розчином шкірного антисептика. Пінцетом піднімають за вузлик шовную нитку і зміщують шкіру, поки з шовного каналу не з’явиться ділянку нитки. Утримуючи нитку в такому положенні, її перетинають ножицями на ділянці, виведеному з шовного каналу, і витягають пінцетом. Це дозволяє уникнути інфікування шовного каналу при витяганні нитки. Після зняття швів по лінії рубця рану змащують розчином шкірного антисептика і накладають асептичну пов’язку.

Догляд за шкірою під час перев’язок має надзвичайно важливе значення, особливо при постійному забрудненні її кишковим вмістом, панкреатичним соком, жовчю, сечею (при наявності нориць тих чи інших органів), а також гноєм при великих нагноєннях, гнійних затеках, свищах (наприклад, при остеомієліті, хронічному парапроктиті). Ранові відокремлюване, потрапляючи на шкіру, призводить до її мацерації, запалення, виразки. Мацерированная шкіра стає вхідними воротами для вторинної інфекції.

Щоб виділення з свищів не потрапляло на шкіру, під час перев’язок використовують різні обтуратори, пелоты, кишкові протези, обтурирующие пов’язки та ін. Для зменшення подразнюючої дії на шкіру ферментів, травних соків (головним чином трипсину, хімотрипсину та пепсину, які відіграють важливу роль у виникненні мацерації шкіри) під час перев’язок використовують кошти інактивації ферментів. З цією метою застосовують м’ясний фарш м’ясний бульйон, ацидофільне молоко. Розчинами змочують пов’язки або зрошують рану через микроирригаторы, підведені до рани під час перев’язки. Мацерированную шкіру змазують 5-10% розчином таніну, 3-5% розчином перманганату калію або 1% спиртовим розчином метилтиониния хлориду. Для зменшення подразнюючої дії виділень з нориць, на навколишнє шкіру, при перев’язці її змащують пастою Лассара, цинковою маззю, присипають порошком прожареного гіпсу, крейди, порошок тальку, обробляють церигелем, клеєм БФ-6, що створюють захисну плівку. В особливо важких випадках-за виражених змін шкіри і неможливості забезпечити її захист пов’язками використовують відкритий, бесповязочный метод лікування свищів, ран.

Під час перев’язки гнійних ран звертають увагу на характер ранового відокремлюваного (кров, гній, серозна рідина, кишковий вміст, жовч, сеча та ін) і видаляють його шляхом просушування марлевими кульками, тампонами, серветками. Рану промивають антисептичним розчином (краще 3% розчином пероксиду водню) струменем зі шприца, груші або просто наливають в рану і потім висушують промоканием. Пінцетом або вимиванням з рани видаляють кісткові секвестри, отторгшиеся некротизовані тканини. При фіксованих в рані некротизованих тканинах виробляють некректомія (див. Рани, глава 12).

Для забезпечення відтоку гнійного відокремлюваного, ексудату з ран і серозних порожнин, зупинки кровотечі застосовують метод дренування і тампонування. Як правило, цей метод використовують під час операції. При перев’язці визначають положення та функціонування дренажу і тампонів і виробляють їх зміну, якщо необхідно подальше дренування рани, а після виконання ними своєї функції — видаляють.

Необхідність в дренуванні або тампонування рани під час перев’язки виникає при затримці гнійного відокремлюваного або вторинному кровотечі.

Дренувальні можливості марлевого тампона обмежені декількома годинами. Для тривалого дренування використовують гумові, хлорвінілові або інші трубки з додатковими отворами. Після туалету рани і обробки шкіри пінцетом або затиском проводять дренаж і фіксують його смужкою лейкопластиру у вигідному для дренування положенні. Закінчують перев’язку накладанням пов’язки на рану або виразку.