Правові аспекти медичної діяльності з планування сім’ї та регулювання репродуктивної функції людини.

Звичайна допомога у сфері відтворення — планування вагітності, запобігання або переривання небажаної вагітності, штучне запліднення, медична стерилізація.

У різні періоди історії приймалися різні заходи по плануванню і регулюванню сім’ї і репродуктивної діяльності. Сьогодні в багатьох країнах світу затверджено державні програми регулювання народжуваності. Одним з напрямів таких програм стало широке поширення сучасних протизаплідних засобів. Серед них найбільш популярні внутрішньоматкові засоби контрацепції і гормональні препарати. Створені препарати, що викликають аборти у вагітних жінок. Французькі дослідники пропонують методи, з допомогою яких можна планувати стать майбутньої дитини. Приймаються та законодавчі заходи. У деяких країнах, таких як Андорра, Пакистан, Ірландія, Мальта, Парагвай, Філіппіни,- заборонені розлучення. Мер баварського міста Эглофштайн ввів положення, згідно з яким, перед реєстрацією шлюбу, наречені дають письмову обіцянку протягом двох років обзавестися потомством. У Польщі та Ірландії заборонені аборти. У В’єтнамі ,навпаки, залежно від віку, місця проживання, соціального походження, встановлюється гранична кількість дітей, яких можна мати сім’ї.

У Росії кожна жінка має право САМОСТІЙНО вирішувати питання про МАТЕРИНСТВО /ст. 36 Основ законодавства про охорону здоров’я громадян»/. Штучне переривання вагітності проводиться за бажанням жінки при терміні вагітності до 12 тижнів, за соціальними показниками — при терміні до 22 тижнів, а при наявності медичних показань і згоди жінки — незалежно від терміну вагітності.

Постановою Уряду Російської Федерації від 11 серпня 2003 року N 485 р. затверджено перелік соціальних показань для штучного переривання вагітності:

  • Наявність рішення суду про позбавлення або про обмеження батьківських прав
  • Вагітність в результаті зґвалтування
  • Перебування жінки в місцях позбавлення волі
  • Наявність інвалідності I-II групи у чоловіка або смерть чоловіка під час вагітності

Перелік медичних показань визначений МОЗ РФ. До числа медичних показань належать:

— всі активні форми туберкульозу

— сифіліс

— ВІЛ-інфекція

— наявність в сьогоденні або минулому злоякісних новоутворень усіх локалізацій

— гострий і хронічний лейкоз

— вроджений порок серця

— стан фізіологічної незрілості / неповноліття / або згасання репродуктивної системи жінки / 40 років і більше /

— наявність у вагітної захворювання, не зазначеного в переліку, але при яких продовження вагітності та пологи становлять загрозу життю або шкоди для здоров’я жінки або дитини

Питання про припинення вагітності вирішується ІНДИВІДУАЛЬНО комісією у складі лікаря акушера-гінеколога, лікаря тієї спеціальності, до якої відноситься захворювання /стан/, керівника установи /зав. офіс/. Штучне переривання вагітності проводиться у ліцензованих закладах в рамках обов’язкового медичного страхування.

Права вагітних жінок і матерів:

Держава забезпечує вагітним жінкам право на роботу в умовах, що відповідають їх фізіологічним особливостям і стану здоров’я.

Кожна жінка в період вагітності, під час і після пологів забезпечується спеціалізованою медичною допомогою в установах державної або муніципальної системи охорони здоров’я в рамках Програми державних гарантій надання громадянам безоплатної медичної допомоги.

Жінки під час вагітності та в зв’язку з народженням дитини, а також під час догляду за хворими дітьми у віці до 15 років мають право на отримання допомоги та оплачуваної відпустки у встановленому законом порядку. Гарантована тривалість оплачуваної відпустки по вагітності та пологах визначається законодавством РФ і становить 140 днів, лікарняний лист видається з 30 тижнів. При багатоплідній вагітності листок непрацездатності видається з 28 тижнів. на 180 днів. При ускладнених пологах листок непрацездатності продовжується ще на 16 днів. При пологах до 30 тижнів. і народження живої дитини лікарняний видається на 156 днів, а при народженні мертвої – 86 днів.

Порядок забезпечення повноцінним харчуванням вагітних жінок, годуючих матерів, а також дітей у віці до трьох років, у тому числі через спеціальні пункти харчування та магазини за висновком лікарів, встановлюється законодавством суб’єктів РФ.

Згідно ст. 37 Основ законодавства » Про охорону здоров’я громадян у Росії» дозволена медична СТЕРИЛІЗАЦІЯ.

Медична стерилізація визначається як спеціальне втручання з метою позбавлення людини здатності до відтворення потомства або як метод контрацепції.

Для проведення медичної стерилізації необхідно письмова заява громадянина не молодше 35 років або що має двох дітей, а при наявності медичних показань і згоди громадянина — незалежно від віку та кількості дітей. Дозволяється

медична стерилізація, як чоловіків, так і жінок.

Перелік мед. показань визначається МОЗ РФ. Так перелік таких захворювань для жінок включає 55 захворювань : — хронічна ішемічна хвороба серця, епілепсія, розумова відсталість, стеноз трахеї, повторне кесарів розтин при наявності дітей і ін.

Стерилізація проводиться в установах державної або муніципальної систем охорони здоров’я при наявності відповідної ліцензії на даний вид діяльності.

Іноді стерилізація може бути невдалою. Так, у 1980 р. в Німеччині неправильно була проведена стерилізація. Батьки новонародженої дитини подали позов до суду і згідно з їх законодавством їм виплачувалася компенсація за утримання дитини до 18 років, як і на утримання позашлюбної дитини. В Росії такого законом не передбачено. Законодавчо позивач може подати в суд на відшкодування матеріальних витрат або на компенсацію моральної шкоди. Витрати такого роду не прирівнюються до аліментів і не можуть розраховуватися з посиланням на правила сімейного кодексу.

Важливий аспект демографічної проблеми пов’язаний з біологічними передумовами дітонародження. Так у Росії кожен шостий укладений шлюб БЕЗПЛІДНИЙ. Це пов’язане з різними проблемами :

— народження дитини неможливо або небезпечно для його життя чи для життя і здоров’я матері

— при біологічних недоліки подружжя

— при біологічної несумісності подружжя

— протипоказанності вагітності за станом здоров’я матері

— при ряді спадкових захворювань

Ця проблема може бути вирішена за допомогою медичних операцій по штучному заплідненню. В США щорічно реєструється від 5 до 10 тисяч пологів після штучного запліднення. У 1993 році, тільки в один Московський центр по лікуванню безпліддя » ЕКО » звернулося понад 2,5 тис. подружніх пар, що бажають штучним шляхом народити дитину.

У ст. 35 Основ законодавства про охорону здоров’я громадян встановлено, що кожна повнолітня жінка дітородного віку, має право на штучне запліднення та імплантацію ембріона. Більш детально, що виникають при цьому відносини регулюються наказом Моз РФ від 28 грудня 1993 р.

З’ясуємо основні умови проведення операцій по штучному зародження дітей. Насамперед, бажає стати матір’ю, повинна бути повнолітньою і перебувати в дітородному віці. Необхідно наявність цих двох критеріїв одночасно т. к. кордону дітородного віку змінюються. Так в 1993 р. ВОСЬМИРІЧНА мешканка

Мексики народила здорову дитину / МК. 15 січня 1993. » Народила в 8-м років » /

Якщо жінка в шлюбі, то на операцію потрібно двостороннє згода подружжя. Це обумовлено сімейним кодексом, згідно з яким, всі питання сімейного життя вирішуються подружжям СПІЛЬНО. Згода подружжя має бути оформлено письмово, і ясно висловлювати бажання подружжя мати дитини. МОЗ РФ затвердив форму заяви-зобов’язання на операцію. Такий документ підписується двома сторонами — обома подружжям і керівником установи, в якій дана операція буде здійснена.

У нашій країні штучне запліднення дозволено за медичними показаннями при СТІЙКОМУ БЕЗПЛІДДІ. Здатної до природного народження дітей жінці /або подружжю/ ця операція не проводиться. Це нерівномірно ВІДМОВИ В МЕДИЧНІЙ ДОПОМОЗІ, тому що жінка здорова і в ній не потребує.

Лікар зобов’язаний у бесіді з подружжям попередити їх про те, що 20-25 відсотків операцій мають ускладнення у вигляді абортів, вроджених вад і аномалій розвитку. Подружжя зі свого боку у заяві на проведення операції підписуються, що в разі можливих ускладнень такого роду вони не будуть пред’являти претензій організації, що проводила цю операцію.

Подружжя чи незаміжня жінка має право на інформацію про даних медико-генетичного обстеження донора, його національності, зовнішніх даних. Разом з тим, вони не можуть відмовитися від народженої дитини в зв’язку з тим, що він володіє яскраво вираженими фенотипическими ознаками, відмінними від їх національності.

Лікарська установа зобов’язана зберігати лікарську таємницю про факт звернення з приводу такої операції, про особу донора. Заява — зобов’язання зберігається в сейфі даного лікувального закладу.

Природно постає питання про право дитини знати про своє ПОХОДЖЕННЯ. Згідно з наказом МОЗ РФ — батьки ЗОБОВ’ЯЗУЮТЬСЯ ЗБЕРІГАТИ ТАЄМНИЦЮ свого зачаття дитини. Даний наказ, на мій погляд, носить категоричну форму. Батьки повинні мати право, а не обов’язок на таку таємницю і розпоряджатися їй на свій розсуд. У чинному законодавстві саме таке формулювання передбачена для усиновлювачів.

Операція штучного запліднення проводиться тільки в установах, що мають ліцензію на даний вид діяльності та фахівцями, які мають відповідний сертифікат. Дані операції платні. Законодавством передбачено як оплатне, так і безоплатне донорство чоловіки. А щодо жінки-донора, яка виношує в собі дитину, законодавство передбачає тільки безоплатне донорство. Жінка може отримувати гроші тільки на лікування, посилене харчування та інші витрати необхідні для виношування і народження здорової дитини. Рекомендується жінку використовувати не більше 1-2 разів в якості «сурогатної матері» т. к. систематичне використання може заподіяти шкоду її здоров’ю і перетворити в «живий інкубатор».