Щитоподібна залоза (Glandula thyroidea)

Розвиток.

Зачаток щитовидної залози виникає у зародка людини на 3-4-му тижні внутрішньоутробного періоду як випинання стінки глотки між першою і другою парами зябрових кишень.

Будова.

Щитовидна залоза оточена сполучнотканинною капсулою, прошарку якої спрямовуються вглиб, розділяючи орган на часточки. Структурно-функціональними одиницями щитовидної залози є фолікули — замкнуті кулясті утворення різних розмірів з порожниною всередині (рис. 13-1). У просвіті фолікула накопичується колоїд — секреторний продукт епітеліальних клітин, складових стінку фолікула. За життя колоїд являє собою в’язку рідину, що складається в основному з білка тироглобуліну.

Особливості будови фолікулів при гіпер – і гіпофункції залози.

Фолікули поділяються прошарками пухкої сполучної тканини, в яких розташовується мережу кровоносних і лімфатичних капілярів, нервових волокон. Стінка фолікула складається з двох видів клітин:

 • Фолікулярні эндокриноциты, або тироциты — залізисті клітини, складові стінку фолікулів. Вони розташовуються в один шар і лежать на базальній мембрані, що обмежує фолікул зовні. На апікальній поверхні тироцитов, зверненої до просвіту фолікула, є мікроворсинки. В тироцитах добре розвинені органели, особливо які беруть участь у білковому синтезі. Білкові продукти, синтезовані тироцитами, виділяються в порожнину фолікула, де завершується освіта йодованих тирозинов і тиронинов (амінокислот, що входять до складу великої і складної молекули тироглобуліну). При помірній функціональної активності щитовидної залози (її нормофункции) тироциты мають кубічну форму. Колоїд, секретируемый ними, заповнює у вигляді гомогенної маси просвіт фолікула. Коли ж потреби організму в тироидном гормоні зростають і функціональна активність щитовидної залози посилюється (гіперфункція щитовидної залози – Базедова хвороба), тироциты фолікулів набухають, приймають призматичну форму. Интрафолликулярный колоїд при цьому стає більш рідким. Ослаблення функціональної активності (гіпофункція щитовидної залози – гіпотиреоз) проявляється, навпаки, ущільненням колоїду, його застоєм всередині фолікулів, діаметр і обсяг яких значно збільшується; висота ж тироцитов при цьому зменшується, вони приймають уплощенную форму, ущільнюються і їх ядра.
 • Рис. 13-1. Щитовидна і околощитовидна заліза. 1. Волокниста капсула. 2. Сполучнотканинні междольковые перегородки. 3. Кровоносні судини. 4. Фолікули щитовидної залози. 5. Колоїд щитовидної залози. 6. Тиреоїдні клітини фолікула. 7. Межфолликулярные острівці. 8. Околощитовидна заліза. (І. В. Алмазову, Л. С. Сутулову).

  Функція: синтез гормонів – тетрайодтиронина (тироксину) і трийодтироніну, які впливають на ріст і розвиток організму, обмін речовин (особливо енергетичний) і функцію серцево-судинної систем.

 • Парафолликулярные эндокриноциты, або кальцитониноциты. Локалізуються у дорослому організмі в стінці фолікулів, між тироцитами, а також у межфолликулярных прошарках сполучної тканини.
 • Функція: синтез нейраминов (норадреналіну, серотоніну) і білкових гормонів (кальцитоніну, зменшує концентрацію іонів кальцію в крові, і соматостатину, гальмує процеси біосинтезу білка).

  Фази секреторного циклу

  Секреторний цикл фолікулів. У секреторном циклі фолікулів розрізняють дві фази:

 • Фаза продукції гормонів полягає в поглинанні через базальну поверхню тироцитов вихідних речовин майбутнього секрету (амінокислот, у тому числі тирозину, йоду та інших мінеральних іонів, деяких вуглеводів, води), принесених до щитовидної залози кров’ю. В ендоплазматичної мережі цих клітин відбувається формування молекули тироглобуліну. Утворюються сполуки поступово переміщаються в зону комплексу Гольджи, де до поліпептидного основі приєднуються вуглеводні компоненти і відбувається формування везикул, що містять тироглобулин. Везикули зміщуються до апікальній мембрані тироцита та шляхом екзоцитозу їх вміст надходить у порожнину фолікула. Поглинений тироцитами із крові йод (точніше, іони йоду), під дією ферменту пероксидази окислюється в атомарний йод. Останній на апікальній поверхні тироцита приєднується до поліпептидного основі молекули тироглобуліну. Спочатку включається по одному атому йоду (з тирозинов утворюються монойодтирозины), а потім по другому, і монойодтирозины переходять в дийодтирозины, які об’єднуються попарно в тетрайодтиронин. Поряд з тироксином утворюється також трийодтиронін, який значно активніше тироксину.
 • Фаза виведення гормонів починається з реабсорбції колоїду і протікає по-різному в залежності від ступеня активації щитовидної залози. При цьому колоїд розщеплюється або захоплюється тироцитом шляхом фагоцитозу. Фагоцитированные тироцитами фрагменти колоїду з допомогою лизосомального апарата піддаються протеолизу і з молекул тироглобуліну вивільняються гормони (тироксин, трийодтиронін), які виділяються через базальну мембрану тироцита в струм крові або лімфу.
 • Васкуляризація.

  Щитовидна залоза рясно забезпечується кров’ю. За одиницю часу через щитовидну залозу проходить приблизно стільки ж крові, як через нирки.

  Іннервація.

  Щитовидна залоза багата симпатичним і парасимпатическими нервовими волокнами, але вплив прямих нервових імпульсів на діяльність фолікулів невелика і значно перекривається гуморальними ефектами тиротропіну.