Шкіра.

Шкіра виконує багато функцій: захищає організм від механічних пошкоджень, проникнення мікроорганізмів, багатьох отруйних речовин; бере участь у водно-сольовому і також теплообміні; разом з потом через шкіру виводяться продукти азотистого обміну, різні солі. У шкірі синтезується вітамін D (відсутність його в організмі викликає рахіт). Шкіра має значення і як депо крові. Шкірний покрив містить багато рецепторів (дотикові тільця, температурні і больові нервові закінчення).

Морфофункциональная характеристика, тканинний склад, ембріональні джерела розвитку.

Шкіра розвивається з двох ембріональних джерел: епітеліальний покрив розвивається з шкірної ектодерми; нижні сполучнотканинні прошарки утворюються з мезодерми, зокрема власне шкіра (дерма) – з дерматомов (похідних сомитов), а підшкірна жирова клітковина – з мезенхіми.

Шари і диффероны клітин в епідермісі.

Шкіра складається з трьох частин: епідермісу, дерми і підшкірної жирової клітковини (рис. 14-1). Похідними шкіри є волосся, нігті, сальні, потові і молочні залози. Останні функціонально пов’язані з жіночою статевою системою і розглядається в цьому розділі.

Особливості “толстой” шкіри долонь і підошов.

Епідерміс представлений багатошаровим плоским ороговевающим епітелієм.

Товщина шкіри в різних відділах коливається від 0,03 до 1,5 мм і більше. Найбільш товстий епідерміс на долонях і підошвах і складається з багатьох десятків шарів клітин, об’єднаних у 5 основних шарів: базальний, шипуватий, зернистий, блискучий і роговий. В базальному шарі присутні стовбурові клітини, серед яких містяться пігментні клітини – меланоцити.

Над базальним шаром розташовуються клітини шипуватого шару. Крім епітеліоцитів в ньому містяться отростчатые клітини – дендроциты, або внутриэпидермальные макрофаги.

Гранулярні дендроциты разом з поодинокими Т-лімфоцитами утворюють місцеву систему імунного нагляду. Зернистий шар складається з плоских клітин, у цитоплазмі яких є базофільні гранули кератогиаліна – попередник кератину.

Блискучий шар складається їх плоских клітин, ядра яких гинуть. Самий поверхневий, роговий шар, складається з багатьох шарів ороговілих клітин – рогових лусочок, містять пухирці повітря. Самі поверхневі рогові лусочки відпадають, слущиваются і заміщуються новими, що відбуваються з нижчих шарів.

У порівнянні з шкірою долонь і підошов, епідерміс інших ділянок шкіри значно тонше. Блискучий шар у ньому відсутній, а роговий має тільки 2-3 ряди ороговілих лусочок.

Дерма – сполучнотканинна основа шкіри. Вона ділиться на два шари: сосочковий і сітчастий. Перший розташовується безпосередньо під епідермісом, утворена рихлою волокнистою неоформленою сполучною тканиною.

Сітчастий шар складається з щільної неоформленої сполучної тканини, який переходить у підшкірну основу (підшкірну жирову клітковину).

Процес кератинізації і фізіологічної регенерації епідермісу.

При цьому в кератиноцитах відбувається синтез спеціальних білків, филаггрина, инволюкрина, кератолинина та ін., стійких до механічних і хімічних впливів, і формуються кератинові тонофиламенты і кератиносомы. Потім у них руйнуються органели і ядра, а між ними утворюється міжклітинний цементуючою речовина, багате ліпідами — церамідами (ліній) та ін. і тому непроникним для води. Одночасно кератиноцити поступово переміщуються з нижнього шару в поверхневий, де завершується їх диференціювання і вони отримують назву рогових лусочок (корнеоцитів). Весь процес кератинізації триває 3-4 тиж (на підошвах стоп — швидше).

Рецепторний апарат шкіри.

Рецепторний апарат шкіри: що ж це таке?

У шкірі знаходиться величезна кількість рецепторів, оскільки цей орган – потужний посередник між зовнішнім середовищем і тілом. Рецепторний апарат шкіри складається з великої кількості нервових волокон і специфічних нервових утворень, що носять назву інкапсульованих тілець. Шкіра іннервується численними нервами: черепними і спинномозковими, а також вегетативними. В глибині підшкірної жирової клітковини знаходиться основне нервове сплетіння, від якого відходять нерви, що забезпечують чутливість шкіри. Проходячи крізь шкіру, вони іннервують залози, волосяні фолікули і кровоносні судини. Найбільше нервових закінчень знаходиться в шкірі губ, подушечок пальців і геніталій.

Види шкірних рецепторів

Епідерміс іннервується спеціальними тонкими нервовими волокнами, які не мають мієлінової оболонки. У шкірі розташовуються головним чином рецепторні нервові закінчення, чутливі до болю, механічне здавлення і подразнення. Чутливість шкіри до зовнішніх впливів забезпечують дотикові тільця (Мейснера), пластинчасті тільця (Фатера-Пачіно), тільця Руффіні і кінцеві колби Краузе.

Кінцеві колби Краузе мають овальну форму; вони перебувають безпосередньо під сосочками дерми, складаються з нервового волокна, згорнутого у вигляді клубка. Розмір колб Краузе невеликий – до 100-120 мкм. Основна функція цих рецепторів – сприйняття механічного подразнення. Є також дані, що колби Краузе і відповідальні за сприйняття холоду.

Тільця Мейснера правильної овальної (або елліпсовіднимі форми, розмірами 40-60 мкм. Розташовуються вони в окремих сосочках дерми. Зверху ці клітини вкриті тонкою сполучнотканинною капсулою, усередині якої розташовані особливі чутливі елементи. Тільця Мейснера забезпечують сприйняття відчуття від тиску на шкіру будь-якого предмета, що служать для визначення швидкості і напрямку діючого агента.

Тільця Руффіні знаходяться глибоко в дермі, а також в підшкірній клітковині. Вони необхідні для вимірювання часу дії на шкіру подразнюючого стимулу – чим він триваліший, тим довше працюють рецептори. Завдяки їм ми дізнаємося, що на нашу шкіру ззовні все ще продовжує діяти якийсь подразник, або він вже більше не активний. Наприклад, якщо взяти гостро заточений олівець і несильно притулити його до будь-якої ділянки шкіри, тільця Мейснера відразу ж визначать, під яким кутом наноситься вплив, з якого боку воно спрямоване; тільця Руффіні будуть активно виробляти нервові імпульси до тих пір, поки ми не приберемо олівець – про цьому моменті ми також дізнаємося від тільця Руффіні.

Тільця Фатера — Пачіно знаходяться переважно в підшкірній жировій клітковині. Іноді вони бувають настільки великі, що їх можна розглянути неозброєним оком. Як і тільця Мейснера, вони відносяться до механорецепторам шкіри. Їх основна функція – визначення швидкості та інтенсивності дії об’єкта, що контактує з шкірою. Саме з допомогою цих рецепторів ми можемо відчути силу і глибину тиску на нас ззовні. Крім того, тільця Пачіно допомагають нам відчувати вібрацію.

Шкіра виконує безліч важливих функцій, спрямованих на підтримку життєздатності всього організму.