Скелетний м’яз як орган

М’яз як орган складається з багатьох м’язових волокон. Тип м’язи відповідає переважаючому типу м’язових волокон. Окреме м’язове волокно оточене тонким прошарком пухкої волокнистої сполучної тканини, званої эндомизием. Кілька волокон, що утворюють пучки, оточені більш товстим прошарком пухкої сполучної тканини – перимизием. В ендо – і перимізії знаходяться судини і нерви, що забезпечують трофіку м’язи. Зовні вона оточена эпимизием (фасцією), яка утворена щільною сполучною тканиною. Кінці м’яза переходять у сухожилля.

Механізм скорочення розслаблення.

Зміна проникності мембран саркоплазмотической мережі викликає вихід іонів кальцію в саркоплазму, що необхідно для ініціації скорочення міофібрил. Загальноприйнятою теорією скорочення є теорія ковзних ниток, запропонована Х’ю Хакслі.

Згідно їй, порушення терминалей аксона мотонейрона через нейром’язовий синапс викликає локальну деполяризацію плазмолеми м’язового волокна, яка є постсинаптичні мембраною. Це призводить до генерації потенціалу дії, що поширюється від плазмолеми по Т-трубочках до тріад.

Активація рецепторів Са-каналів сприяє їх відкриття і виходу іонів кальцію з саркоплазматической мережі. Іони кальцію зв’язуються з тропонином тонких ниток. При цьому викликаються конформаційні зміни тропомиозина, активні центри на актиновых филаментах «відкриваються». В результаті головки міозину приєднуються до актиновым ниткам, змінюють свою конформацію, створюючи тягне зусилля, і актиновые нитки починають ковзати між миозиновыми. Ці цикли повторюються. Тонкі нитки наближаються до центру саркомера. Вони тягнуть за собою Z-лінії.

Зона Н, диск-I і саркомер зменшуються. Саме ці величини характеризують силу скорочення. Оскільки одномоментно в процес скорочення залучаються майже всі саркомеры м’язового волокна, воно коротшає.

При відсутності нервового імпульсу кальцій знову надходить у цистерни саркоплазматической мережі, активні центри «закриваються», відбувається розслаблення. Енергетичні потреби при скороченні забезпечуються за рахунок гідролізу АТФ мітохондрій і анаеробного гліколізу глікогену, який присутній в м’язових волокнах у вигляді включень. Для синтезу АТФ при тривалій роботі м’язи необхідний запас кисню, який зв’язується білком міоглобіном.

Регенерація м’язової тканини.

Скелетна м’язова тканина характеризується хорошою здатністю до фізіологічної регенерації, що проявляється функціональної гіпертрофією м’язів. Після пошкодження м’язове волокно відновлюється за рахунок митотически діляться миосателлитоцитов.