Сполучна тканина зі спеціальними властивостями.

Ці тканини характеризуються переважанням однорідних клітин, з якими зазвичай пов’язана назва даних різновидів сполучної тканини.

Морфофункциональная характеристика ретикулярної, пігментного, слизової і жирової тканин.

До таких тканин відносяться:

1. Ретикулярна тканина – розташовується в кровотворних органах (лімфатичні вузли, селезінка, кістковий мозок). Складається з:

а) ретикулярних клітин – отросчатых клітин, які стикуються один з одним своїми відростками і пов’язані з ретикулярними волокнами;

б) ретикулярних волокон, які є похідними ретикулярних клітин. За хімічним складом близькі до колагеновим волокнам, але відрізняються від них меншою товщиною, ветвистостью і анастомозами. Під електронним мікроскопом фібрили ретикулярних волокон мають не завжди чітко виражену смугастість. Волокна і отростчатые клітини утворюють пухку мережа, у зв’язку з чим ця тканина отримала свою назву.

Функції: утворює строму кровотворних органів та створює мікрооточення для країн, що в них клітин крові.

2. Жирова тканина — це скупчення жирових клітин, зустрічаються у багатьох органах. Розрізняють два різновиди жирової тканини:

А) Біла жирова тканина; ця тканина широко розповсюджена в організмі людини і розташовується під шкірою, особливо в нижній частині черевної стінки, на сідницях, стегнах, де утворює підшкірний жировий шар, в сальнику та ін. Ця жирова тканина більш або менш чітко ділиться прошарками пухкої волокнистої сполучної тканини на часточки. Жирові клітини всередині часточок досить близько прилягають одна до одної. Форма жирових клітин куляста, вони містять одну велику краплю нейтрального жиру (тригліцеридів), займає всю центральну частину клітини і оточене тонким цитоплазматичних обідком, потовщеної частини якого лежить ядро. Крім того, в цитоплазмі адипоцитів може перебувати в невеликих кількостях холестерин, фосфоліпіди, вільні жирні кислоти та ін

Функції: трофічна; терморегуляція; депо ендогенної води; механічна захист.

Б) Бура жирова тканина виявлена у новонароджених дітей і у деяких тварин на шиї, біля лопаток, за грудиною, вздовж хребта, під шкірою і між м’язами. Вона складається з жирових клітин, густо обплетених гемокапиллярами. Жирові клітини бурої жирової тканини мають полігональну форму, у центрі розташовується 1-2 ядра, а в цитоплазмі у вигляді крапель – безліч дрібних жирових включень. Порівняно з клітинами білої жирової тканини тут виявляється значно більше мітохондрій. Бурий колір жировим клітинам надають залізовмісні пігменти мітохондрій — цитохромы.

Функція: бере участь у процесах теплопродукції.

3. Слизова тканина зустрічається тільки у зародка, зокрема в пупочном канатику людського плоду. Побудована з клітин, представлених в основному мукоцитами, і міжклітинної речовини. У ньому в першій половині вагітності у великій кількості виявляється гіалуронова кислота.

Функція: захисна (механічна захист).

4. Пігментна тканина — до неї належать сполучнотканинні ділянки шкіри в області сосків, в мошонці, біля анального отвору, а також в судинній оболонці та райдужці ока, родимих плямах. В цій тканині міститься багато пігментних клітин — меланоцитів.