Спонтанний пневмоторакс

Під спонтанним пневмотораксом розуміють скупчення повітря в плевральній порожнини, що виникає поза залежності від якого або виробничого фактора.

Етіологія

зазвичай спонтанний пневмоторакс буває внаслідок розриву субплевральных кіст або тонкостінних емфі булл, що спостерігаються при відсутності інших змін у легкому.

Зрідка розвиток спонтанного пневмотораксу обумовлено проривом в плевру туберкульозних каверн, руйнуванням стінки бронха розпадається пухлиною та іншими причинами. Розрив кісти або булли може відбуватися під час нападу кашлю у курців внаслідок підвищення при цьому внутрилегочного тиску.

Спонтанний пневмоторакс може розвинутися в будь-якому віці.

Описують випадки його розвитку у новонароджених при проведенні ним реанімаційних заходів, пов’язаних з різким підвищенням внутрилегочного тиску.

Особливо серйозними наслідками загрожує розвиток спонтан ного пневмотораксу у осіб похилого віку при наявності супутніх послуг захворювань: серцевої недостатності, поширений емфіземи легенів, пневмосклерозу.

При розриві легеневої тканини або містять судини плевролегочных спайок возникаеткрово в плевральну порожнину, розвивається гемопневмоторакс.

Клініка та діагностика

При прориві кісти або булли в обмежену спайками частину плевральної порожнини хворі не відзначають яких-небудь порушень, якщо кількість повітря, поступившею в плевральну порожнину, не перевищує 5-15% її обсягу. При більш значній кількості повітря виникає колапс легені, порушується газообмін і розвивається гіпоксія, чому сприяють такі чинники.

1. Колапс (здавлення, спадання) легкого призводить до розладу дихання, оскільки при ньому різко зростає обсяг так званого дихального мертвого простору

2. При колапсі легкого відкриваються нефункціонуючі артеріовенозні шунти, через які відбувається скид крові з ле1очных артерій у вени, минаючи капілярне русло, де вона збагачується киснем.

При наявності клапанною механізму, повітря через розрив при кожному вдиху купує у плевральну порожнину, але назад з неї не виходить. Тиск у плевральній порожнині наростає.

Розвивається напружений пневмоторакс, який характеризується різкими порушеннями дихання, зміщенням середостіння, зменшенням венозного повернення крові в серце.

Якщо не вжити термінових заходів, хворий при цьому швидко гине.

Залежно від ступеня зазначених розладів хворий може скаржитися на задишку, серцебиття, іноді болі в боці.

При об’єктивному дослідженні видно ціаноз шкіри обличчя, кистей рук, при важких розладах дихання йому супроводжують блед, холодний Hoi, тахікардія. При перкусії грудної клітки над ділянкою скупчення повітря визначають тимпаніт, дихання не проводиться або різко послаблене.

Рентгеноскопія допомагає уточнювати діагноз. При спонтанному пневмотораксі видно колапс легені, у той час як при кістах, досягають навіть дуже великих розмірів, легкості легеневої тканини зберігається.

Лікування

залежить від характеру та обсягу пневмотораксу.

При безсимптомному невеликому пневмотораксі (в межах 5— 20% плевральної порожнини) спеціальних лікувальних заходів не потрібно. Повітря зазвичай всмоктується протягом декількох днів і легке розправляється самостійно. Іноді буває необхідно прискорити евакуацію повітря 1-2 плевральними пункціями.

Якщо, незважаючи на вироблені пункції, пневмоторакс удер, необхідно на 2-3 дні дренувати плевральну порожнину. Гумовий дренаж зазвичай проводять у другому — третьому міжребер’ї по среднеключичной лінії за допомогою троакара. Його з’єднують з опущеною під воду трубкою з клапаном на кінці. Клапан може бути зроблений з пальця гумової рукавички; він забезпе скидання повітря з плеври під воду. Клапан гарантує від присмоктування повітря у зворотному напрямку — у плевральну порожнину.

Може бути застосований також будь-вакуум-апарат, що забезпечує негативний тиск у 20-30 см вод. ст.

Використовувати вакуум-аспіратори, що створюють високу отріцатель тиск, при спонтанному пневмотораксі не слід, так як воно може викликати набряк легенів.

Для попередження інфікування плеври в плевральну порожнину вводять антибіотики або антисептики. Більше 4 діб дренаж тримати не рекомендують, так як після цього терміну він починає служити вхідними воротами для інфекції.

При неуспіх вакуум-аспірації, наявності неустраняемого гемо, що виявляються рентгенологічно великих змінах в легенях показана операція.

Вона заключается’в широкій торако-томии, ретельному ушиванні дефектів легеневої тканини, резекції ділянок, уражених буллами або кістами. Після ретельної перевірки аэростаза рекомендують за допомогою скальпеля або марлі тампонів видалити поверхневі шари мезотелия з висцераль і парієтальної плеври, що сприяє злиттю поверхні легені з грудною стінкою і тим самим попереджає рецидиви пневмотораксу.