Структурно-функціональна класифікація мієлінових і безмієлінових нервових волокон.

Відростки нервових клітин, які вкриті оболонками, називаються нервовими волокнами. За будовою оболонок розрізняють мієлінові і безмиелиновые нервові волокна

Безмиелиновые нервові волокна знаходяться переважно в складі автономну, або вегетативної, нервової системи. Нейролеммоциты оболонок безмієлінових нервових волокон, розташовуючись щільно, утворюють тяжі. Такі волокна, що містять кілька осьових циліндрів, називаються волокнами кабельного типу. По мірі занурення осьових циліндрів в тяж нейролеммоцитов оболонки останніх прогинаються, щільно охоплюють осьові циліндри і, змикаючись над ними, утворюють глибокі складки, на дні яких і розташовуються окремі осьові циліндри.Зближені в області складки ділянки оболонки нейролеммоцита утворюють здвоєну мембрану — мезаксон, на якій ніби підвішений осьовий циліндр.

Мієлінові нервові волокна зустрічаються як у центральній, так і в периферичній нервовій системі.

Зустрічаються в ЦНС і ПС.

● Швидкість проведення нервового імпульсу вище, ніж у безмиел нових нервових волокнах.

● Волокна товщі.

● Містять один осьовий циліндр.

● У складі оболонки є миелиновый шар (спірально закручений довгий мезаксон).

● Трапляються насічки мієліну

(насічки Шмідта –Лантермана).

● Є вузлові перехв

Процес миелинизации і функція мієліну.

Мієлін – це речовина, що утворює мієлінових (мякотную) оболонку, яка відповідає за електроізоляцію нервових волокон і швидкість передачі електричного імпульсу.

Будова периферичного нерва.

Волокна периферичних нервів групуються в пучки.

У них є чутливі (аферентні), так і рухові (еферентні) волокна.

Велика частина закінчення периферичного нерва, складається з трьох захисних оболонок сполучної тканини, без яких тендітні нервові волокна будуть схильні до пошкоджень.

Эндоневрий — це шар тонкої сполучної тканини, що оточує найменшу одиницю периферичного нерва, аксон.

Цей шар може оточувати мієлінову оболонку аксона.

Периневрий — це шар сполучної тканини, що оточує групу захищених нервових волокон, званих пучками, оскільки волокна зв’язані в пучки.

Эпиневрий.

Пучки нервів об’єднані разом шаром щільної сполучної тканини, эпиневрием, периферичний нерв. Эпиневрий також оточує кровоносні судини.

Дегенерація і регенерація нервових волокон при пошкодженні.

Регенерація залежить від місця травми. Як у центральної, так і периферичної нервової системи загиблі нейрони не відновлюються. Повноцінної регенерації нервових волокон в центральній нервовій системі зазвичай не відбувається, але нервові волокна в складі периферичних нервів зазвичай добре регенерують.