Транспортна іммобілізація

Створення нерухомості і спокою для органу, частини або всього тіла на період транспортування постраждалого з місця травми в лікувальний заклад називають транспортної іммобілізацією.

Мета транспортної іммобілізації — попередити додаткові пошкодження тканин і органів, розвиток шоку при перекладанні і транспортуванні потерпілого.

Показаннями до транспортної іммобілізації служать переломи кісток, пошкодження суглобів, великих судин, нервових стовбурів, великі рани, розчавлювання кінцівок, запальні захворювання кінцівки (гострий остеомієліт, гострий тромбофлебіт).

Транспортну іммобілізацію проводять за такими основними правилами:

  • іммобілізацію слід проводити на місці події; перекладання, перенесення постраждалого без іммобілізації неприпустимі;
  • перед іммобілізацією необхідно ввести знеболюючі засоби (морфін, тримепередин);
  • при наявності кровотечі його зупиняють накладанням джгута або давлючої пов’язки, пов’язка на рану повинна бути асептичної;
  • шину накладають безпосередньо на одяг, якщо ж її доводиться накладати на голе тіло, то під неї підкладають вату, рушник, одяг потерпілого;
  • на кінцівках необхідно иммобилизовать два прилеглих до пошкодження суглоба, а при травмі стегна — всі три суглоби кінцівки;
  • при закритих переломах під час накладання шини необхідно провести легке витягнення по осі кінцівки за дистальну частину руки або ноги і в такому положенні зафіксувати кінцівку;
  • при відкритих переломах витягування неприпустимо; кінцівку фіксують в тому положенні, в якому вона опинилася в момент травми;
  • накладений на кінцівку джгут не можна закривати пов’язкою, що фіксує шину;
  • при перекладанні потерпілого з накладеним транспортною шиною помічник тримав пошкоджену кінцівку.

При неправильній мобілізації зміщення відламків під час перекладання та транспортування може закритий перелом перетворити на відкритий, рухливими відламками можуть бути ушкоджені життєво важливі органи — великі судини, нерви, головний і спинний мозок, внутрішні органи грудей, живота, таза. Додаткова травма навколишніх тканин може призвести до розвитку шоку.

Для проведення транспортної іммобілізації застосовують стандартні шини Крамера, Дітеріхса, пневматичні шини, носилки иммобилизационные вакуумні, пластмасові шини.

Універсальною є сходова шина Крамера: їй можна надати будь-яку форму, а з’єднуючи шини між собою — створити різні конструкції. Їх застосовують для іммобілізації верхніх і нижніх кінцівок, голови.

Шина Дітеріхса складається з розсувними зовнішньої і внутрішньої пластин, фанерною підошви з металевими скобами і закрутки. Шину застосовують при переломах стегна, кісток, що утворюють кульшовий і колінний суглоби. Перевага шини — можливість створити з її допомогою витягування.

Пневматичні шини являють собою двошаровий герметичний чохол із застібкою-блискавкою. Чохол надягають на кінцівку, застібають блискавку, через трубку нагнітають повітря для додання шині жорсткості. Для зняття шини з неї випускають повітря і розстібають застібку-блискавку. Шина проста і зручна в обігу, проникна для рентгенівських променів. Застосовують шини для іммобілізації кисті, передпліччя, ліктьового суглоба, стопи, гомілки, колінного суглоба.

При відсутності стандартних шин використовують підручні засоби (імпровізовані шини): дощечки, лижі, палки, двері (для транспортування потерпілого з переломом хребта).

Стандартну фанерну шину Єланського застосовують при травмі голови і шийного відділу хребта (рис. 52). Стулки шини розгортають, накладають шар вати з боку, де є напівкружні валики із клейонки (для упору голови), підкладають шину під голову і верхню частину грудної клітки, фіксують ременями до верхньої частини тулуба. Голову укладають в спеціальне поглиблення для потиличній частині і прибинтовують до шини.

Для іммобілізації голови можна використовувати ватно-марлевий круг. Постраждалого укладають на носилки, голову поміщають на ватно-марлевий круг так, щоб потилиця перебував у поглибленні, після чого прив’язують потерпілого до нош, щоб уникнути рухів під час транспортування.

Іммобілізацію при пошкодженні шиї можна здійснити за допомогою ватно-марлевого коміра типу Шанца, якщо у хворого немає блювоти і утрудненого дихання. Навколо шиї прибинтовують три-чотири шару вати, щоб утворився комір верхнім кінцем упиралося в потилицю і сосцевидні відростки, а нижнім — у грудну клітину (рис. 53).

Іммобілізацію голови та шиї можна забезпечити накладенням шин Крамера, попередньо зігнутих по контуру голови. Одну шину підкладають під потилицю і шию, а іншу згинають у вигляді полуовала, кінці яких упираються в плечі. Шину фіксують бинтами.

При переломі ключиці для іммобілізації відламків користуються пов’язкою Дезо або косыночной пов’язкою з валиком, покладеним в пахвову западину, або 8-подібною пов’язкою (див. Десмургия).

При переломі плечової кістки та пошкодження плечового або іммобілізацію ліктьового суглоба проводять великий сходової шиною Крамера, яку попередньо моделює на собі лікар (рис. 54). Кінцівки надають положення, вказане на малюнку, з валиком під пахвою. Шина фіксують всі три суглоби верхньої кінцівки. Верхній і нижній кінці шини скріплюють тасьмою з бинта, один кінець якої проводять спереду, а інший — через пахвову западину зі здорової сторони. Нижній кінець шини підвішують на шию за допомогою косинки або ременя.

При відсутності стандартних засобів транспортну іммобілізацію при переломі плеча у верхній третині виробляють з допомогою косыночной пов’язки. В пахвову ямку кладуть невеликий ватно-марлевий валик і прибинтовують її до грудної клітки через здорове плече. Руку, зігнуту в ліктьовому суглобі під кутом 60°, підвішують на косинці, плече прибинтовують до тулуба. Для іммобілізації можна використовувати бинтову пов’язку Дезо.

Для іммобілізації передпліччя і кисті застосовують малу сходову шину, до якої прибинтовують кисть і передпліччя з фіксацією променево і ліктьового суглобів. Рука зігнута в ліктьовому суглобі, кисть і передпліччя після накладення шини підвішують на косинці. За відсутності спеціальних шин передпліччя підвішують на косинці або мобілізують з допомогою дошки, картону, фанери з обов’язковою фіксацією двох суглобів.

При переломі стегна, пошкодження тазостегнового і колінного суглобів застосовують шини Дітеріхса. Підошовну пластину шини прибинтовують 8-подібною пов’язкою до підошви взуття потерпілого. Зовнішню і внутрішню пластини шини підганяють під зріст хворого шляхом переміщення в скобах і фіксують штифтом. Зовнішня планка повинна впиратися в пахвову ямку, внутрішня — в пахову область, нижні кінці планок — виступати за підошву на 10-12 див. Пластини пропускають через скоби підошовної пластини і скріплюють хомутом. Через отвір в підошві проводять шнур і зав’язують його на палички-закрутки. В області щиколоток і на пластинки милиць накладають ватно-марлеві прокладки. Шину фіксують ременями до тулуба, а планки — між собою. Ногу витягають за скоби на підошовної пластині (рис. 55) і закручують паличку-закрутку. Шину прибинтовують до ноги і тулуба. Під задню поверхню ноги підкладають і прибинтовують шину Крамера, щоб попередити зміщення ноги в шині заду.

Для іммобілізації стегна можна використовувати шини Крамера, сполучені між собою. Накладають їх з зовнішньої, внутрішньої і задньої сторін. Іммобілізація трьох суглобів є обов’язковою.

При переломі гомілки застосовують шини Крамера (рис. 56), фіксують кінцівки трьома шинами, створюючи нерухомість в колінному і гомілковостопному суглобах. Для іммобілізації гомілки і колінного суглоба використовують пневматичні шини (рис. 57). При відсутності транспортних шин для іммобілізації нижньої кінцівки при переломі кісток стегна або гомілки можна використовувати підручні засоби — дошки, шматки фанери, лижі, згорнуте джгутом ковдру або надати нерухомість ушкодженої кінцівки за рахунок прибинтовывания її до здорової ноги.

При переломі кісток тазу потерпілого транспортують на носилках, краще — з підкладеним фанерним або дощатим щитом. Його ноги напівзігнуті в тазостегнових суглобах, під коліна підкладають валик з одягу, ковдри, речового мішка. Постраждалого прив’язують до нош.

При переломі хребта в грудному і поперековому відділах транспортування здійснюють на ношах зі щитом у положенні потерпілого на спині, з невеликим валиком під колінами (рис. 58). Постраждалого прив’язують до нош. При необхідності транспортувати постраждалого на м’яких ношах його вкладають на живіт, з валиком під грудьми. При переломі шийного і верхньогрудного відділів хребта транспортування здійснюють на ношах в положенні потерпілого на спині, під шию підкладають валик.

При переломах хребта, таза, важких множинних травмах застосовують транспортну іммобілізацію за допомогою нош иммобилизационных вакуумних (НІВ). Вони являють собою герметичний подвійний чохол, на який укладають потерпілого. Матрац зашнуровывают. З чохла відсмоктують повітря вакуумним відсмоктуванням з розрідженням 500 мм рт.ст., витримують 8 хв, щоб ноші придбали жорсткість за рахунок зближення і зчеплення гранул пінополістиролу, яким на дві третини обсягу заповнений матрац. Щоб потерпілий займав при транспортуванні певне становище (наприклад, напівсидячи), йому надають таке становище в період видалення повітря