Власне шкіра (дерма)

Дерма – сполучнотканинна основа шкіри. Вона ділиться на два шари: сосочковий і сітчастий. Перший розташовується безпосередньо під епідермісом, утворена рихлою волокнистою неоформленою сполучною тканиною.

Сітчастий шар складається з щільної неоформленої сполучної тканини, який переходить у підшкірну основу (підшкірну жирову клітковину).

Похідні шкіри

Волосся

У волосині виділяють корінь і стрижень (мал. 14-2). Корінь розташований в товщі шкіри у волосяному мішку, який складається з епітеліальних клітин, що утворюють зовнішнє і внутрішнє (кореневі) піхви і оточений сполучнотканинною сумкою. В товщу волосяний сумки вплітається кінець м’язи, що піднімає волосся, а другий її кінець закріплюється в сосочковом шарі дерми. Стержень – частина волоса, що виходить на поверхню шкіри волосяної воронки. Розрізняють три виду волосся: довге волосся (голова, вуса, борода), щетинистий (брови, вії) і пушкове (на всій решті частини тіла).

Волосся складаються з кутикули, коркового і мозкового шару. Кутикула складається з одного шару плоских клітин. Кіркова речовина складається з витягнутих в довжину клітин, цитоплазма яких містить твердий кератин, пігмент і бульбашки газу. Мозкова речовина побудовано з полігональних клітин, що містять м’який кератин, пігмент, бульбашки газу. Волосся росте від волосяної цибулини, де відбувається новоутворення клітин, які потім зміщуються вгору і піддаються ороговіння. Харчування волосяної цибулини здійснюється за рахунок сосочка волоса.

Потові залози

Вони діляться на апокринові (в пахвових областях) і мерокриновые (в інших областях тіла). Це прості трубчасті нерозгалужені залози. В їх кінцевому відділі розрізняють секреторні і миоэпителиальные клітини. Серед секреторних клітин є світлі і темні. Світлі клітини виділяють іони металів і воду, а темні – макромолекули органічних речовин. Миоэпителиальные клітини своїми скороченнями сприяють виділенню секрету. Вивідна протока цих залоз вистелений багатошаровим епітелієм і відкривається на поверхні шкіри або у воронку волоса.

Сальні залози

Сальні залози – це прості розгалужені альвеолярні залози голокринового типу.

У кінцевому відділі розрізняють два види клітин, одні з них малоспециализированные, вони розташовуються в базальному шарі кінцевого відділу і здатні до митотическому поділу.

Другі – великі, розташовуються ближче до центру кінцевого відділу, в цитоплазмі яких з’являються краплини жиру (ці клітини на різних стадіях жирового переродження). Вивідні протоки цих залоз відкриваються у воронку волоса. Поблизу вивідного протоку відбувається руйнування клітин і формування секрету залози – шкірного сала.

Нігті

Нігті – похідні епідермісу.

Розташовуються на нігтьовому ложі. З боків і біля основи нігтьова пластинка обмежена шкірними складками – нігтьовими валиками. Між нігтьовим ложем і нігтьовими валиками є нігтьові щілини (задня і бокові).

Нігтьова пластинка утворена щільно прилеглими один до одного роговими лусочками, у яких міститься твердий кератин і підрозділяється на корінь, тіло і край. Ділянка епітелію нігтьового ложа, на якому лежить корінь нігтя, є місцем його зростання і несе назва нігтьової матриці. У нігтьової матриці відбувається розмноження і ороговевание клітин. Утворяться рогові лусочки зміщуються в нігтьову пластинку – так відбувається зростання нігтя.